THY Genel Müdürü Kotibir açıklama yaptı

THY Genel Müdürü Temel Kotil, kabin memuru sıkıntısıyla yolcuları üzdüklerini kabul etti.

Genel Müdür Temel Kotil, THY merkez binasında gazetecilerin ‘uçaklarda yaşanan kabin memuru sıkıntısı’ ile ilgili sorularını cevapladı. THY’nin dün 52 bin yolcu ile tarihinin en yoğun günlerinden birini yaşadığına işaret eden Kotil, “Bu yoğunlukları hesap ederek önceden planlarımızı yapmıştık. Dün itibariyle bizim 50 tane yedek kabin ekibimiz vardı. Yoğunluğa, diğer havaalanlarındaki yoğunluk da eklenince saat 17.00 gibi 50 ilave yedek kabin memurumuz bitmiş oldu. Bundan sonra da gecikme ve iptaller başladı. Ama saat 20.00 gibi durumu toparladık. Bu saatten sonra yolcularımızı mağdur etmemeye çalıştık. Bir bölümünü uçaklara diğer bir kısmını başka uçaklara aktardık” diye konuştu. Kotil, dün akşam itibariyle 150 kabin memurunun eğitimlerini tamamlayarak uçaklarda görevlendirilmeye başladığını, ay sonuna kadar 300 personelin daha eğitimini tamamlayarak göreve başlayacaklarını kaydetti. “Yolcularımızı ve Türkiye’yi üzdük” diyen Kotil, şu anda herhangi bir gecikme yada iptal yaşanmadığını vurguladı.

Temel Kotil, bundan sonraki günlerde kabin ekibinden dolayı uçuşlarda hiçbir sıkıntı ve gecikme yaşanmayacağını dile getirerek, “Okulların da kapanmasıyla çok yoğun yolcu vardı. Dün itibariyle 470 sefer yaptık. Bu günde 600’e kadar çıkabiliyor. Bugün de yine 50 yedek kabin görevlimiz var. En yoğun günümüz Cuma günüdür. En ölü gün de Cumartesi’dir. Bugün 55 bin 200 yolcumuz var. Bu THY tarihi rekorudur. İptal ya da seferleri birleştirme durumunda en az yolcu olan uçakları birleştiriyor ya da iptal ediyoruz” dedi.

Temel Kotil, THY’nin her şeye rağmen büyümeye devam eteğini belirterek, planlarını bu yıl 18 milyon yolcu taşıyacak şekilde yaptıklarını ancak artan talep karşısında bu sayının da üzereni çıkabileceklerini sözlerine ekledi.