THY küçük uçaklari iade ediyor…

THY, metal asinmasi yüzünden büyük sikinti yasadigi küçük tip (RJ 70 ve RJ 100) uçaklardan birisini daha ay sonunda Ingiltere’ye iade ediyor.

Geçen yil mart ayinda THY filosundaki 11 küçük tip uçakta metal asinmasi görüldügü ortaya çikmisti. Uçaklarin iade edilmesi konusunda yasanan sikintinin ardindan Ingiliz teknisyenlerle birlikte bakim çalismalarini yürüten THY, bugüne kadar 6 uçagi iade etti. Iade anlasmasi imzalanan son RJ 70 de bu ay sonuna kadar Ingiltere’ye gönderilecek. THY yetkilileri, filoda kalan 5 RJ 100’den 2’sinin aktif olarak uçus yaptigini, 3’ünün de iade bakim çalismalarinin sürdügünü kaydetti. Bakimi süren uçaklarin ilki aralik sonu, kalan ikisi de önümüzdeki yil subat ayinda Ingiliz sirketine teslim edilecek. Halen uçus yapan iki uçagin 2006 ortasina kadar teslim edilmesi öngörülüyor. Kisa pistlere rahatça inip kalkabilen RJ’ler, daha çok Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesi’ne gerçeklestirilen seferlerde kullaniliyordu.

Filo genisledi 23 dis hat devrede

Uçak filosunu genisletmek için 2004’te Airbus ve Boeing ile toplam 59 uçaklik bir anlasma yapan Türk Hava Yollari (THY), sefer yaptigi ülke ve sehir sayisini artiriyor. Uçaklari önümüzdeki aydan itibaren teslim almaya baslayacak olan THY yönetimi, 2006 sonuna kadar yurtdisi uçus noktalarina 23 yeni yer ekleyecek. Bu sayede Avrupali havayolu sirketlerinin henüz gitmedigi ülkelere açilarak büyüme hedefleniyor. THY yurtdisinda 79 noktaya uçus gerçeklestiriyor. Rekabette geri kalmamak için her türlü çabayi gösterdiklerini ifade eden THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil, dinamik gelir yönetimi esasina göre dengeli ve saglikli büyüme saglamayi hedeflediklerini söyledi. Kotil, gelir düzeyi düsük kimselerin de uçakla seyahat edebilmelerine imkan saglamak için ‘Uçmayan kimse kalmasin’ sloganiyla çalismalar yürüttüklerini belirterek, “Olusan büyük beklentiyi yeni proje ve yatirimlarla karsilayacagiz. Serbest piyasa ekonomisinin sartlarinin geregini yerine getiriyoruz. Yeni dönemde yepyeni bir sayfa açiyoruz.” dedi. Yurtiçinde 28 farkli yere uçus düzenleyen THY, yeni dis hatlarin devreye girmesinden sonra toplam 130 uçus hattinda ulasim hizmeti verecek.

Erzurum ve Van günlük sefere kavustu

THY, Sabiha Gökçen Uluslararasi Hava Limani’ndan Erzurum ve Van’a da her gün uçacak. Uçuslar 21 Kasim’da baslayacak. Sabiha Gökçen’den Izmir, Trabzon, Adana, Antalya, Ankara ve Diyarbakir’a da her gün sefer düzenleyen THY’nin yaptigi açiklamada verdigi bilgiye göre seferler, Sabiha Gökçen’den Erzurum’a saat 10.10, Erzurum’dan Sabiha Gökçen’e saat 12.40. Sabiha Gökçen’den Van’a saat 12.10, Van’dan Sabiha Gökçen’e saat 15.00’te yapilacak. Bu arada Sabiha Gökçen’den Kayseri ve Samsun’a yapilan THY seferleri iptal edildi. Izmir, Trabzon ve Adana uçuslari ise günde ikiye çikarildi.