THY teknik personeli; ‘Özgüvenimizi yitirmek üzereyiz’

Hava -İş Sendikası, THY'deki uçucu personelin ardından uçak bakımı yapan teknik çalışanların sorunlarını kamuoyu ile paylaştı.

Hava -İş, THY’nin teknik biriminde çalışan 100 kadar personelin katılımıyla Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Sendika Başkanı Atilay Ayçin, yönetimin THY’yi allayıp pullayarak kendi yandaşlarına peşkeş çekmek ve kadrolaşmakla suçladı. Ayçin, “Böyle güzel bir ülke ve şirkette ne bu iktidar, ne de THY yönetimi ile birlikte yaşamayı hak etmiyoruz, bu yönetim bize yakışmıyor. Arzu etmediğimiz şeyler olduktan sonra yol gösterici konuma girmek istemiyoruz. THY yönetimi ve Başbakanı bir kez daha uyarıyoruz; Sivil Havacılık otoritesini, siyasi yapılanma ve kadrolaşmadan arınıp havacılık yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Daha sonra söz alan Sendika’nın Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın da, teknik ünite çalışanlarının THY’ye karşı özgüvenlerini yitirmek üzere olduğunu söyledi. Sayın, teknik birimin THY’nin ana dinamosu olduğunu, bu dinamoda aksaklıklar başladığı için önemli sorunlar yaşanacağına dikkat çekti.

Plansız büyüme nedeniyle uçak başına düşen lisanslı teknik eleman açığı oluştuğu, hizmet kalitesinin düştüğü ve yönetimin tarifeli bir havayolunu ucuzcu Charter şirketi gibi yönetmek istediğini ifade eden Sayın, “Çalışanların sosyal hakları ihlal ediliyor. Teknik personel açığı eğitimi yetersiz olanlarla doldurulmaya çalışılıyor. Uçak bakımlarında uygunsuzluk ve yetkilendirilme sıkıntıları yaşanıyor” diye konuştu.