THY’den ihmali açıklayan müdüre soruşturma açıldı!

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürlüğü, THY Konya Müdürü Ahmet Postallı hakkında soruşturma başlattı.

THY Genel Müdürlüğü, Postallı hakkında, ”basın müşavirliğinin bilgisi ve onayı olmadan demeç verdiği”, ”kendi sahası ve bilgi alanı dışında doğru olmayan ifadelerle açıklama yaptığı” gerekçeleriyle soruşturma açtı.

Postallı, Konya Havaalanı’na alınan ILS cihazı ile ilgili açıklama yapmış ve bu cihazla ilgili bilgiler vermişti.

POSTALLI NE DEMİŞTİ?

Türk Hava Yolları Konya Müdürü Ahmet Postallı, Konya Havaalanı için ILS cihazının 3 yıl önce alındığını, ancak piste takılamadığını öğrendiğini belirterek, ”Allah korusun, Konya’da böyle bir kaza olduğu zaman bunun faturasını kimse ödeyemez” dedi.

Postallı, yaptığı açıklamada, ILS’nin uçağın kapalı havalarda inişini sağlayan bir cihaz olduğunu, yaklaşık 200 metre görüş mesafesinde uçakların inip kalkabilmesine imkan tanıdığını söyledi.

Bu cihaz olmadığı zaman, uçağın piste iniş yapabilmesi için, minimum 2 bin metre pist görüş mesafesi gerektiğini bildiren Postallı, şunları kaydetti:

”Van, Diyarbakır ve Isparta’da uçakların düşmesinin birinci sebebi, bu cihazın olmayışı. Allah korusun Konya’da böyle bir kaza olduğu zaman bunun faturasını kimse ödeyemez. Bu cihazın Konya Atatürk Havaalanı pistine takılması THY’nin dışında, tamamen Devlet Hava Meydanları ile ilgili bir durum. Aldığım bilgiye göre, 3 yıl önce ILS cihazı gelmiş, ancak çeşitli nedenlerle piste cihaz takılamamış, aktif hale getirilememiş.”

ILS cihazının altyapı ihalesinin bu yıl yapıldığını belirten Postallı, kurulması için altyapının hazırlandığına dair bilgi aldıkları cihazın aktif hale gelmesi için belli bir süreye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Konya Atatürk Havaalanı yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, cihazın 3 yıl önce alındığını doğrulayarak, şunları söyledi:

”Ancak bugüne kadar cihazın kurulumu ve aktif hale gelmesi, teknik nedenlerle olmadı. Çünkü cihazın, daha küçük olan eski piste değil yeni tamamlanan daha geniş piste takılması gerekti. Şu an Konya’da inen uçaklar, NDB, DME ve VOR adı verilen 3 ayrı iniş sistemi kullanıyor. ILS cihazının kısa süre içinde kurulması planlanıyor.”