THY’nin ikramı için devler yarışacak

Taşıdığı yolcu sayısı ve uçuş noktası bakımından Avrupa’nın önde gelen şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları, büyük bir ihaleye hazırlanıyor.

5 yılda bir gerçekleştirilen ve yıllık maliyeti yaklaşık 70 milyon dolar olan ihaleye 4 büyük firma katılıyor. Gate Gourmet USAŞ, LSG Sky Chef Sancak Catering, TAV-Do&Co ve Sofra Grubu THY’nin yolculara verdiği ikramları üstlenmek için mücadele edecek. Halihazırda bu hizmeti bir önceki ihaleye tek başına katılan USAŞ yürütüyor. THY yetkilileri ihalede 4 şirketin yarışacak olmasının kendileri ile yolcularına büyük avantaj sağlayacağını ifade ediyor.

Hazırlıkları Ağustos 2005’te başlayan ikram ihalesinin şartnamesi şirketlere ancak şubat ayında gönderilebilmişti. Yaklaşık 15 yıldır THY’ye ikram hizmeti veren ve pazarın yüzde 70’ine sahip olan Gate Gourmet USAŞ, ihalenin en güçlü adayı olarak gösteriliyor. THY’nin ikram hizmetini alan firma, pazar payının çoğuna sahip olacağı için sektörün diğer ismi LSG Sky Chef Sancak Catering ile pazara girmeyi hedefleyen TAV-Do&Co ve Sofra Grubu da ihaleye büyük önem veriyor. Gate Gourmet USAŞ’ın 9, LSG Sky Chef Sancak Catering’in de 8 meydanda tesisi bulunuyor. Şirketlerin şartnamede öngörülen tesisleri hazır hale getirebilmesi için tanınan süre 1 Aralık’a ertelendi. Yetkililer, “Şirketler, üretimlerini dışarıda yapabilir; ancak soğuk hava depolarını hava limanlarında kurmak zorunda.” uyarısında bulundu.

THY, 5 yıl önce açtığı ihalede 5 milyon dolarlık geçici teminat mektubu ile birlikte ilk yıl için 10 milyon dolarlık ek bir teminat mektubu istemişti. Bu şartı yerine getiremeyen Sancak LSG ile Fransız Eurest ihaleye katılamamıştı. Bu sene ihaleye girecek özel havayolu şirketlerine hizmet veren LSG Sky Chefs Sancak Catering’in Türkiye’deki pazar payı yüzde 30’u buluyor. Şirketin yerli ortağı Sancak Catering’in sahibi Mustafa Bayrak, Sancak Tül ve Sancak Air’ın da sahibi. LSG Sky Chefs ise 48 ülkede 200’ü aşan tesisinde 270 havayolunun ikram ihtiyacını karşılıyor. Atatürk Hava Limanı işletmecisi TAV Yatırım Holding, ihaleye katılan sürpriz isim oldu. TAV ihaleye, Avusturya merkezli Atilla Doğudan’ın sahip olduğu Do&Co ile girecek. Dünyanın 17 ülkesinde gerçekleştirilen Formula 1 yarışları ile Avrupa’daki büyük organizasyonlarda ikram hizmeti vererek adını duyuran Do&Co’nun genç patronu Doğudan, bir süredir Türkiye’ye dönme hazırlığı yapıyordu. Sofra Grubu ise dünyanın en büyük yiyecek-içecek firmalarından Compass Group PLC’nin Türkiye uzantısı olarak biliniyor. Şirket, Türkiye’de 380 yerde, günde 210 bin kişiye yemek hizmeti veriyor. Sofra’nın Genel Müdürü Deniz Gürsoy, bazı havaalanlarına yakın yerde tesislerinin bulunduğunu belirterek, “Yalnızca Antalya ve Dalaman hava limanlarında yeni mutfaklar yapacağız. Bu konuda da iki arazi temin ettik, inşaatları 5 ayda tamamlayacağız. Şansımızı yüksek görüyoruz.” dedi.