THY’nın İstanbul-Doha-Muscat uçuşları başladı

Türk Hava Yolları'nın (THY), Katar'ın başkenti Doha ve Umman'ın başkenti Muscat seferleri başladı.

Umman’ının başkenti Muscat’ta, seferler ile ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Körfez ülkelerine başlatılan seferlerin Türkiye ekonomisine yeni bir kapı açtığını söyledi.
THY’nin Doha-Muscat uçuşlarının başlaması dolayısıyla Umman’ın başkenti Muscat’a gelen Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Umman Sanayi Bakanı Magbool Ali Sultan’ı ziyaret etti. Ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, İstanbul’dan Muscat’a Doha uğraklı yapılan seferlerin, Türkiye’nin körfez ülkelerine ekonomik anlamda açılım kapısı olduğunu söyledi. Körfez ülkeleriyle Türkiye arasındaki ilişkilerde gözle görülür bir artış yaşandığını kaydeden Yıldırım, daha çok işadamı ve yatırımcının Umman’a gelmeye başladığını ifade etti.

Umman Sanayi Bakanı ile yaptığı görüşmede, müteahhitlik ve inşaat sektöründe Türk işadamlarının burada daha fazla nasıl yer almasını sağlayabileceklerini araştırdıklarını kaydeden Yıldırım, “Birçok konuda ticaret ve işbirliğine gidilebilieceğini tespit ettik.” dedi. Yıldırım, ”Mermerden, seramikten, çelik endüstrisinden, çimento sanayisine varıncaya kadar ürünlere oldukça fazla ihtiyaç olduğu anlaşıldı. Bu ürünlerin burada daha fazla kullanımına olanak sağlayacak bir çalışma yapmaya karar verdik. Bu amaca yönelik inşaat malzemeleri fuarı çalışması yapıyoruz. Buna bağlı bir konferansın da yararlı olacağını düşünüyorum. Konferans ve fuar organizasyonunun her iki ülkenin sanayi odalarınca yapılmasını kararlaştırdık.” diye konuştu.

9 YTL’YE UÇAK BİLETİ SATILMASI

Gazeteciler tarafından yöneltilen “Türkiye’de bazı hava yolları şirketlerinin 9 YTL’ye yolcu taşımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki soruyu yanıtlayan Yıldırım; “İşletmelerin promosyon amaçlı vatandaşları havayollarına özendirmesi iyi. Ama bunun dışında kalan sürelerde, gerek tarife gerekse fiyat istikrarının korunması gerekir.” dedi.

Yıldırım, sivil havacılık alanında hükümetleri döneminde önemli gelişmeler yaşandığını belirterek, geçen 2-2,5 yıl içerisinde yolcu sayısının neredeyse yüzde 100 arttığını söyledi. Yolcu sayısı ile paralel olarak uçak sayısının da arttığını kaydeden Yıldırım şöyle konuştu: “Sektörde çok büyük büyüme yaşıyoruz. Bahsedilen konu, bir şirketin 9 YTL’ye uçak bileti satması, gazetelerde de yer aldı. Bu bilgiler tamamen tanıtım ve promosyona yönelik bir çalışma. Bunun detaylarını arkadaşlarımız istedi. Bir yılda toplam 230 bin koltuğun 10 bin adedinin bu fiyatla satılması yönünde bir kampanya. Bu, toplam taşıma içinde yüzde 2,5’e tekabül ediyor. Her sefer için 5-6 yolcuya gelen bir uygulama. Bunu damping gibi algılamak mümkün değil. İşletmelerin promosyon yapmaları, vatandaşların havayoluna özendirilmesi iyi. Ama bunun dışında kalan sürelerde de gerek tarife, gerekse fiyat istikrarının korunması gerekir. Dönemsel fırsatçı yaklaşımlardan uzak kalmaları lazım.”

MUSCAT’TA İLK UÇUŞ KOKTEYLİ

THY’nin Umman’ının başkenti Muscat’ta gerçekleştirdiği ilk uçuş nedeniyle Muscat Crown Plaza otelde bir kokteyl verildi. Kokteyle Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırm, Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı Şeyh Muhammed Abdullah Bin Harthy Umman Büyükelçisi Engin Türker, Türk heyeti ve Ummanlı diğer yetkililer katıldı. Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada THY’nin çalışmaları ve yeni seferlerinden övgüyle bahsetti. Umman Ulaştırma Bakanı Harthy’inin Ocak ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret neticesinde seferlerin başlatılmasına karar verdiklerini kaydeden Yıldırım, “Umman Türk işadamları için keşfedilmesi gereken bir ülke.Yeni bir kapı açıldı.” dedi.

Umman Ulaştırma ve İletişim Bakanı da THY’nin Muscat’a sefer başlatmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kokteylde katılımcılara Türkiye’yi ve THY’yi tanıtan sinevizyon izletildi. Seferler Haziran ayına kadar Doha üzerinden Muscat’ta gerçekleştirilecek. Daha sonra her iki kente seferler ayrı düzenlenecek.