‘Tikriti’nin kafasını bıçakla kestiler’

Irak hükümet sözcüsü, önceki gün Saddam'ın üvey kardeşi Tikriti'nin başının "kazayla" koptuğunu açıkladı. Fakat avukatı, Tikriti'nin kafasının bıçakla kesildiğini iddia etti.

Irak’ta devrik lider Saddam Hüseyin’in idamı tüm dünyada büyük tartışma yaratmıştı. Saddam’ın cellatlar tarafından tartaklanması, idama ait görüntülerin cep telefonuyla sızdırılması tüm dünyada tepkiyle karşılandı. Saddam’ın ardından pazartesi sabaha karşı asılarak idam edilen üvey kardeşi Barzan el Tikriti’nin “kafasının kopması” Irak’ta arka arkaya yapılan idamlara yönelik tepkiyi artırdı…

YANLIŞLIKLA OLMADI
Kanser hastası Tikriti’nin kafasının kopmasıyla ilgili tüyler ürperten bir iddia da avukatı Giovanni di Stefano’dan geldi. Ve Tikriti’nin kafasının bıçakla kesildiğini söyledi. Avukat, “Bana gelen bilgilere göre kafasının kopması yanlışlıkla olan bir şey değil. Bıçakla kafası vücudundan ayrılmış” dedi.

AYAKLARINDAN ÇEKTİ
Uzmanlar kafanın kopması için ağırlık ve idam ipi arasındaki orantının yanlış hesaplanması gibi, idam sırasında “ayaklarının aşağı doğru çekilmesinin” de buna neden olabileceğini belirtiyor. Uzmanlar ayrıca ipin olması gerektiğinden daha ince olmasının da ipin “giyotin” işlevi görmesine sebep olabileceğini kaydetti. Öte yandan İngiliz Times gazetesi Tikriti’nin cellatlarının 1940’lı yıllarda İngiltere’nin baş celladı olan Albert Pierrepoint’in idam tekniklerini incelediğini iddia etti.