‘Tilki operasyonu’nda 5 silah ile 9 kilogram esrar ele geçirildi

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinde yapılan 'Tilki Operasyonu'nda 5 silah ile 9 kilogram esrar maddesi ele geçirildi.

Diyarbakır’da teşekkül halinde salih kaçakçılığı ve esrar maddesi ticaretinin yapıldığı duyumu üzerine çalışma başlatan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Mardin, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da temin ettikleri çeşitli çap ve markalardaki silahların satışını yapan 4 kişilik gruba Tilki 1 adıyla birinci operasyonu yaptı.

Şahısları takibe alan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ekipleri, tespit ettiği M.K, S.O, T.B ve E.Ö isimli şahıslar takibe aldı. Şahıslara yönelik Şanlıurfa ve Diyarbakır’da eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda 4 adet 7.65 mm çapında markalarda tabanca ve bu tabancalara ait 4 adet şarjör, 7 adet 7.65 çapında mermi, 1 adet 9 mm çaplı namlisinda tadilat yapılarak ateşli silah halina getirilen kurusıkı tabanca, 4 adet kuru sıkı mermisi ve 25 adet 9 mm çaplı MKE yapımı mermi ele geçirildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro Amirliği de “Tilki 2” adıyla ikinci operasyonla esrar maddesi ticaretini yapanlara yaptı. Diyarbakır’da S.M ve E.E isimli 2 kişinin uyuşturucu ticareti yaptıkları ve temin ettikleri esrar maddesini İstanbul’a nakledecekleri duyumu üzerine harekete geçen ekipler, Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle ortaklaşa yaptıkları operasyonu genişletti.

Esrar ticareti yapan şahısların İstanbul’da görüşecekleri kişilerinde belirlenmesi üzerine, yakın takip başlatıldı. Emniyet, şahısların esrar maddesi ile birlikte şehirlerarası otobüse bindiğini tespit ettikten sonra, operasyonu Şanlıurfa’da başlattı.

Şanlıurfa’da durdurulan otobüste S.M ve E.E isimler şahıslarla birlikte 9 kilogram esrar maddesi ele geçirildi. Diyarbakır’a getirilen 2 şahıs,’Toplu halde uyuşturu esrar maddesi ticareti yapmak ve bu amaçla bulundurmak, nakletmek’ suçundan tutuklandı.