Tillich yeniden Saksonya Başbakanı seçildi

Saksonya Eyalet Meclisi, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Stanislaw Tillich'i yeniden başbakan seçti.

Saksonya Eyalet Meclisi, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Stanislaw Tillich’i yeniden başbakan seçti. Hür Demokrat Parti (FDP) seçimlerde baraj altında kaldığı için Tillich yeni iktidar ortağı arayışına girmiş, Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) yeni iktidar ortağı olarak kazanmıştı.

Eyalet Meclisi’nde 125 koltuğun 77’sine sahip olan Büyük Koalisyon hükümeti ilk turda Tillich’i başbakan seçti. Ancak 77 vekilden sadece 74’ünün Tillich’i seçmesi, 1 çekimser kalması ve hükümet sıralarından 2 vekilin karşı oy kullanması dikkat çekti. Muhalefetteki Sol Parti, Yeşiller ve Almanya İçin Alternatif (AfD) partileri ise seçim öncesi Tillich’e oy vermeyeceklerini açıklamıştı.

Hükümet sıralarından fire verilmesini problem olarak değerlendirmeyen Tillich, “Seçilen seçilmiştir.” diyerek, bazılarının Hükümet Anlaşması’ndaki tüm konuları onaylamamasının demokratik partilerde sıra dışı olmadığını savundu.

Tillich, 2008’de Saksonya Başbakanı görevini Georg Milbrandt’tan (CDU) devralmış, 2009’daki seçimlerde FDP ile Siyah-Sarı hükümetini kurmuştu. Ağustos ayındaki seçimlerde ise CDU 0,8’lik oy kaybına rağmen yüzde 39,4’luk oyla seçimleri açık ara önde kapatmıştı. Ana muhalefet Sol Parti 18,9, Martin Dulig’in liderliğindeki SPD, oylarını yüzde 12,4’e yükseltmişti.

Yeşiller, yüzde 5,7oranında oy aldığı seçimlere ilk kez girmesine rağmen AfD yüzde 9,7 oy oranıyla damgasını vurmuştu. CİHAN