TİM Başkanı: Dolar kurunun şu anda 216-217 olması gerekir

Türkiye İhracakçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, doların sön dönemdeki dalgalanmasını değerlendirirken, "Dolar kurunun şu anda 2,16-2,17 olması gerekir.

Türkiye İhracakçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, doların sön dönemdeki dalgalanmasını değerlendirirken, “Dolar kurunun şu anda 2,16-2,17 olması gerekir.” ifadesini kullandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) ekonomi yazarları ve muhabirleri ile bir araya geldi. Zeybekci’nin Türkiye ekonomisi ve uluslararası gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda, kurdaki dalgalanmaların ihracata etkisi ilgili bir soru üzerine TİM Başkanı Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2003 yılının endeks olarak 100 alınması halinde dolar kurunun şu anda 2,16-2,17 TL olması gerekiyor. İhracatçılarımızın rekabet gücünün korunması açısından, 2014 yılı içinde 2,15 ve 2,25 arası dalgalanmanın son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki farkındalık, Merkez Bankası’nın proaktif davranması açısından önemli. Ayrıca ihracatçılarımıza, rekabet ettiği kurlardan kendilerini hedge etmelerini öneriyoruz.”