Time ‘a kapak olmak benim için bir şey ifade etmiyor!

Time Dergisi'ne kapak olan Mine Karakaş, Time Dergisi'ne kapak olmanın bir şey ifade etmediğini söyledi.

Time Dergisi’ne kapak olan Mine Karakaş, kendisiyle yapılan röportajda konuştuğu şeylerin yayınlanan haberde yer almadığını ve kendisi için Time Dergisi’ne kapak olmanın bir şey ifade etmediğini söyledi.

Time Dergisi’nde Atatürk, Adnan Menderes gibi isimlerden sonra haberi çıkan 11. Türk olan Mine Karakaş, Time Dergisi’ne kapak olacağının aklının ucundan bile geçmediğini ifade etti.

Konuya ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Mine Karakaş, Time Dergisi’ne kapak olma serüvenini şöyle anlattı; “Yaklaşık 2,5 ay önce Time Dergisi’nden röportaj yapmak istediklerini söylediler. İHH’yı aramışlar ve başörtüsü mağduru bir bayanla röportaj yapmak istediklerini söylemişler. Almanya Time muhabiri buraya geldi ve röportajı gerçekleştirdik. Bana söylenen ‘başörtüsü mağdurlar üzerinde yapıldığını, başörtüsü mağduru kızlar neler yapmak istedi, yapamadı ve şu anda neler yapıyorları’ gibi konuları öğrenmek istediklerini söylediler” Karakaş, başörtüsü sorunu nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) okumaya gitmiş olmasının hikayesini ilginç kılmış olabileceğini düşündüğünü belirtti. Karakaş, “Röportaj sonrasında beni yeniden aradılar ve benim hikayemin daha önemli görüldüğünü ve fotoğrafımı çekmek istediklerini söylediler. Sanırım Amerika’da bir dönem bulunmuş olmam hikayemi ilginç kıldı” şeklinde konuştu.

Time Dergisi’ndeki haberde AK Parti ile ilişkilendirilmesine anlam veremediğini ifade eden Karakaş, “Çeviride benimle ilgili kısımda sıkıntı olmuş olabilir. Şuan ki sistemi uygun bulduğum söylenmiş. Röportajın bitişinde, ‘Seçimler geliyor AK Parti hakkında ne düşünüyorsunuz?’ diye sordular. Ben de geçmişe göre Türkiye’nin durumunun iyi olduğunu söyledim. Bana dair bir haber yok. Son söylediğim alınmış. Benim söylediğim bir şey yok ortada. Belki çeviri daha farklı olabilirdi. Röportajın öncesi vardı. Ben de geçmişe göre şuan ki durumun iyi olduğunu söyledim, ama bunun öncesi haberde yer almamış” dedi.

Son olarak, Türkiye’de başörtüsü sorunu nedeniyle okuyamadığı için ABD’ye 9 aylık İngilizce bir eğitim almaya gittiğini söyleyen Karakaş, ABD’de 11 Eylül olaylarının olduğunu sırada bulundukları için çok sıkıntı çektiğini ve New York’ta evlerinden 10 gün süreyle dışarı çıkamadıklarını ifade etti. Karakaş, “Başörtüsü sorunları sebebiyle ABD’ye gittim ve o dönem ABD’nin en sıkıntılı dönemiydi. New York’ta 10 gün dışarı çıkamadım. Sözlü saldırılara uğradım.” şeklinde konuştu.