TIR şoförleri illallah dedi!

Yurtdışına çıkış için saatlerce kuyrukta bekleyen TIR sürücüleri karayolunu trafiğe kaptarak eylem yaptı.

Bilgisayarlara program yükleme işinin bitmesine rağmen TIR kuyruğu halen devam ediyor. Saatlerce kuyrukta bekleyen TIR şoförleri karayolunu trafiğe kapatarak durumu protesto etti.

Yol kapatma eylemine kimi TIR sürücüleri meslektaşlarına destek verirken, kimileri de destek vermedi. Bazı TIR sürücüleri ise mallarını zamanında yerine teslim edemedikleri için mallarının çoğunun bozulmaya başladıklarını belirterek, yolun trafiğe açılması için zaman zaman kendi aralarında tartıştı.

Polis ve Jandarma’nın olay yerine gelmesiyle Kapıkule Sınır Kapısı karayolu trafiğe tekrar açıldı.14 saat kuyrukta sıra beklediğini söyleyen TIR sürücüsü Hikmet Güneri (44), “Birileri bizim bu rezilliğimizi görsün artık. Biz yıllardır aynı sorunu yaşıyoruz. Bir sürü operasyonlar oldu sorunlar yine aynen devam ediyor. Saatlerce kuyruktayım. Üşümemek için motoru kapatmıyorum bu sefer de depomdaki mazot bitiyor.” dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı yetkilileri TIR kuyruğunun ihracat yükü taşıyan araçların özellikle hafta sonu yola çıkmalarından kaynaklandığını belirtiyor. Hafta içi kesinlikle TIR kuyruğu oluşmadığını söyleyen yetkililer, “Bulgar gümrüğü bizim gümrüğümüzden daha dar. Bizden çıkış yapan araçlar Bulgar gümrüğünün dar olmasından dolayı bir yığılma meydana geliyor. Bu defa da biz araç alamıyoruz.”

Kapıkule Sınır Kapısı’nda 8 kilometrelik TIR kuyruğu bulunuyor.