Tiyatro Festivali Bilecik’in sosyal hayatini canlandirdi

BILECIK - Bilecik Belediyesi'nin bu yil ikincisini düzenledigi Bilecik Tiyatro Festivali sona erdi.

Belediye Baskani Selim Yagci, Türkiye’de ilk kez bir ilin kendi adina tiyatro festivali düzenledigine dikkat çekerek, “Bilecik tiyatronun ve sanatin merkezi olacak” dedi. Yagci, seneye yeni bir kültür merkezi yapacaklarinin da müjdesini verdi.
Bursa Devlet Tiyatrosu’nun “Nafile Dünya” oyunu ile baslayan 2. Bilecik Tiyatro Festivali’nde, “Bu Oyunun Adi Yok” oyununu Hadi Çaman Tiyatrosu, “Kaç Baba Kaç” oyununu Sadri Alisik Tiyatrosu, “Bir Garip Orhan Veli”yi Kenter Tiyatrosu, “Dilsiz Kadinla Evlenenin Güldürüsü”nü Enis Fosforoglu Tiyatrosu, “155 Kere Masallah” Abdullah Sahin Tiyatrosu, “Adamin Biri” oyununu Tiyatro Ti ve “Aman Hayret Biraz Gayret”i Tevfik Gelenbe Tiyatrosu tarafindan sahnelendi. 7 gün süren festivalde sahnelenen oyunlar büyük begeni toplarken biletler günler öncesinden bitti.

Festivalin ardindan bir açiklama yapan Bilecik Belediye Baskani Selim Yagci, festivale ve Bilecik’in sosyal hayatina iliskin bilgiler verdi. 7 gün süren festival boyunca yaklasik 5 bin kisinin 6 Eylül Kültür Merkezine akin ettigini, biletlerin yetismedigini ve salona ilave sandalye koymak zorunda kaldiklarini belirten Baskan Yagci: “Bilecik, Marmara Bölgesi’nde olmasina ragmen her alanda büyük bir ihmal yasamis bir sehir. Sehrin sosyal hayati ve sanatsal yasami da bu ihmalden nasibini fazlasiyla almis”

Ihmallerden dolayi Bilecik Halkinin her türlü sosyal aktiviteye büyük ilgi gösterdiginin altini çizen Yagci, iki yildir düzenlenen festivale bu kadar ilgi olacagini kendisinin de tahmin etmedigini ifade etti: “Belki bu festival ilimizde bu güne kadar yapilan en büyük ve en genis kapsamli sosyal etkinliktir. Sunu da açikça söylemeliyim ki, festivali düzenlerken salonun dolacagi ve vatandasin ilgi gösterip göstermeyecegi konusunda ciddi endiselerim vardi. Ancak biletlerin günler öncesinden bittigini, salonun tiklim tiklim doldugunu ve sandalye takviyesi yapmak zorunda kaldigimizi görünce heyecanlandim. Bu heyecanimiz bu organizasyonun geleneksel hale gelmesini ve sosyal faaliyetlerin artirilmasina sebep oldu”

Türkiye’de ilk kez bir tehrin kendi adyna tiyatro festivali düzenledidini de kaydeden Batkan Selim Yadcy, festivalin geleneksel hale getirilecedini ve kapsamynyn her geçen yyl genitletilecedini sözlerine ekledi.

Belediye Batkany Selim Yadcy, festival boyunca Türkiye’nin en tanynmyt tiyatrocularynyn Bilecik’te sahne aldydyny, bu insanlaryn en büyük sykyntysynyn salon yetersizlidinden söz etmesi oldudunu belirtti. Yadcy, “Bilecik’te sosyal hayatin bu kadar ihmal edilmesi tesislerinde ihmal edilmesine neden olmus. Sosyal faaliyet olmadigi için kimse sosyal tesislerin eksikligini hissetmemis. Ama biz seyircilerin sandalyede tiyatro izledigini ve tiyatrocularin da salon konusundaki serzenislerini görünce bu isin ne kadar büyük bir eksiklik oldugunu fark ettik. Bu eksikligi gidermek içinde mevcut 6 Eylül Kültür Merkezi’ni ve yanibasindaki eski Belediye Binasini yikarak büyük bir kültür merkezi olusturmayi hedefliyoruz. Insallah seneye festivali yeni salonumuzda yapariz” seklinde konuttu.