Tiyatro festivaline ‘olimpiyat kardeş’ geldi

Mayıs ayı İstanbul’da ‘kesintisiz’ tiyatro etkinliği ile geçecek.

İlki 1995’te Yunanistan’da (Atina-Epidaurus-Delfi) yapılan ve Japonya ile Rusya’dan sonra Türkiye’ye gelen Uluslararası Tiyatro Olimpiyatları, Fransız Kültür Bakanlığı desteğiyle Zingaro Tiyatrosu’nun 16 dansçı, 36 at ve 15 kişilik müzisyen grubuyla sahneleyeceği Batutta isimli gösterinin dünya prömiyeriyle başlayacak.

Festivalde; Türkiye, Yunanistan, İngiltere, Fransa, İsveç, Litvanya, Japonya, Rusya, Belçika ve ABD olmak üzere 10 ülke ve 60’tan fazla gösteri yer alıyor. ‘Sınırların Ötesi’ temalı festival programı, önceki gün Esma Sultan Yalısı’nda tiyatrocuların ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) yöneticilerinin katıldığı bir toplantıyla açıklandı. Festivalin açılışı, 11 Mayıs akşamı Aya İrini Müzesi’nde Türk ve Yunan sanatçıların birlikte rol aldığı Aeschylus’un “Persler” isimli oyunla yapılacak. Türkiye’de ilk kez sahnelenen Persler, haziran ayında Yunanistan’daki 14 bin kişilik antik Epidaurus Tiyatrosu’nda seyirci ile buluşacak.

2006 Yılı Tiyatro Onur Ödülleri’nin Peter Brook, Haldun Dormen ve Münir Özkul’a verileceği festivalde, Brook’un yanı sıra Jan Fabre da ağırlanıyor. Brook, festivale ‘Sizwe Banzi is Dead’ ve ‘Büyük Engizisyoncu’ oyunlarıyla konuk olacak, Fabre’nin ise ‘Ölüm Meleği’ adlı çalışması sahnelenecek. 25. İstanbul Film Festivali’yle esmeye başlayan Fransız Baharı rüzgârları etkisiyle Comedie Française oyuncusu Christine Fersen ‘Sahnede Tek Başına’yla izleyici karşısına çıkacak. Festivale Türkiye’den katılan topluluklar, toplam 15 oyun sahneleyecek ve oyunlarının ilk gösterimlerini festival kapsamında yapacak. Avant-garde tiyatronun usta yazarı Samuel Beckett, yüzüncü yaşında “Oyun Sonu”, “Mutlu Günler”, “Godot’yu Beklerken” ve “Gri Mavi” isimli dört oyunuyla anılırken, Federico Garcia Lorca, ölümünün 75. yılında Tiyatro Oyunevi’nin düzenleyeceği etkinliklerle; Mozart, 250’nci doğum yılında, Can Gürzap’ın yönettiği ‘Amadeus’la konuk olacak. Shakespeare ise Semaver Kumpanya’nın ‘Fırtına’sı, Oyun Atölyesi’nin ‘Atino’lu Timon’u ve Litvanyalı Eumenitas Nekrosius’un yönettiği Mena Fortas Tiyatrosu ile Venedik Bienali ortak yapımı ‘Othello’yla İstanbul’da anılacak. Oyunların yanı sıra pek çok atölye çalışması, konferans ve sempozyumun da dahil olduğu festivalin biletleri 15 Nisan’da satışa çıkıyor.