Tiyatro sahnesinde toplu nikah kıyıldı

İzmir'de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Meslek Yüksekokulu Büro ve Sekreterlik Bölümü öğrencilerinin kurduğu Hint Fakirleri adlı tiyatro grubu, bir oyunla resmi nikahın önemini ortaya koydu.

Oyunun ardından Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, imam nikahlı yaşayan 9 çiftin resmi nikahını kıydı ve hediye verdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve DEÜ Meslek Yüksekokulu’ndan Yrd. Doç. Dr. Hakan Özkul ise nikah şahitliklerini yaptı.

Büro ve Sekreterlik 2. sınıf öğrencileri, “Sunuş Teknikleri” dersinde ödev konusu olarak imam nikahıyla yaşayanlar ve imam nikahını aldı. Tez, topluma faydalı olacak ve mesaj verecek şekilde hazırlandı.

Kadınları bilinçlendirmek amacıyla yıllar önce kazanılmış sosyal ve resmi haklarını anlatan bir tiyatro oyunu sahneye koyuldu. Kadifekale semtinde yaşayan kadınlara yönelik oyun büyük ilgi gördü.

Başkan Tunçağ, oyunun ardından yaptığı konuşmada, “Geçen yıl bin çiftin resmi nikahını kıydık. Bu yıl daha fazla çifti evlendirmek ve evlilik cüzdanlarına kavuşturmak istiyoruz.” dedi. CHP İl Başkanı Ayhan ise Türkiye’nin problemlerine duyarlı bir genç kuşağın yetişmesinden memnun olduklarını ifade etti.

Başkan Batur da imam nikahlı kadınların yaşadığı olumsuzluklardan örnekler verdi.