TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü’ne rekor başvuru yapıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü'ne, 11. çağrı döneminde rekor sayıda başvuru yapıldı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü’ne, 11. çağrı döneminde rekor sayıda başvuru yapıldı. Koordinatörlük, toplam yatırım bedeli 82 milyon 800 bin lira olan 285 projeyi kabul etti.

Konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen TKDK Manisa İl Koordinatörü Ahmet Işık, 11. çağrı döneminde Türkiye’deki 42 il koordinatörlüğü arasında Ankara, Konya, Samsun’dan sonra yatırım bütçelerinin dördüncü sırada söyledi. 26 Ağustos’ta 2013’te 11. çağrı ilanını yayınladıklarını hatırlatan Işık, 30 Eylül’e kadar bütün tanıtım ve duyuruları yapıp ilan dönemini kapatarak, 8 Kasım’a kadar yatırımcı vatandaşlardan da projelerini sunmalarını talep ettiklerini bildirdi.

Işık, Manisa’nın yüzünü ağartacak 285 projenin 47 tanesinin büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, et ve süt üreten tarım işletmeleri, kanatlı eti üreten işletmeler, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ile yaş meyve ve sebze işleme tesisleriyle kırsal turizm alanlarında yapılacak yatırımları kapsadığını söyledi. Diğerlerininse nispeten daha küçük yatırımlar olup 250 bin Euro’ya kadar olanların IPARD tarafından yüzde 50’sine hibe verilmesi taahhüt edilen projelerden oluştuğunu ifade etti. Bunların arıcılık, tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği olup kovan, traktör ve bilumum ilgili makine ekipmanlarını kapsadığını dile getiren Ahmet Işık, “Özellikle tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği kapsamında, tıbbi aromatik bitkiler listesinde yer alan ürünlerin ekimi için talep edilen traktör ve römork başta olmak üzere tarım alet ve ekipmanlarından oluşuyor. Alınan proje sayısının çokluğunda, il koordinatörlüğü çalışanlarının emeği çoktur.” dedi.

TKDK Manisa İl Koordinatörü, potansiyel faydalanıcılara haftada bir kere yatırım planlarının hangi aşamada olduğu, ağır aksak herhangi bir şey olup olmadığının sorulup muhtemel problemlere çözümler üretildiğini bildirdi. Işık projelerin hayırlı olmasını, potansiyel yatırımcıların projelerinin arkasında durarak hayallerini gerçekleştirmesini ve Manisa’ya değer katmaya devam etmesini diledi.