TMK alt komisyona sevkedildi

TBMM AB Uyum Komisyonu, ele aldığı Terörle Mücadele Yasası Tasarısı'nı (TMK) alt komisyona sevketti.

TMK’yı görüşmek üzere toplanan AB Uyum Komisyonu’nda öncelikle basının toplantıyı izlemesi konusunda tartışma yaşandı. Toplantıyı yöneten Komisyonu’nun Başkan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, toplantının basına kapalı yapılacağını belirterek basın mensuplarının dışarı çıkmasını istedi. CHP’li Algan Hacaloğlu ise basın mensuplarının toplantıyı izlemesini istedi. Komisyonda yapılan oylamada, basının alınmamasına karar verildi ve tüm gazeteciler dışarı çıkarıldı. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra ile TBMM Basın Bürosunda bir anons yapılacak muhabirlerin toplantıyı izleyebilecekleri duyuruldu.

Komisyon toplantısında Abdullah Öcalan’a etkin pişmanlıktan yararlanma imkanı getirdiği iddia edilen tasarının 6. maddesi tartışıldı. CHP’li Algan Hacaloğlu, TMK tasarısının Abdullah Öcalan’a etkin pişmanlıktan yararlanarak af benzeri bir ceza indirimi getirilmesine imkan verdiğini belirterek, bu konudaki hükmü içeren 6. maddenin tasarıdan çıkarılmasını istedi. AK Partili milletvekilleri ise Öcalan’a af getirilmesinin sözkonusu olmadığını söyledi. AK Parti Kastamonu Milletvekili Musa Sıvacıoğlu, CHP’nin gelecekte yapacakları propagandalarına malzeme toplamak ve ”Öcalan’a af gelecekti, biz engelledik” diyebilmek için böyle bir iddiada bulunduğunu savundu.

Bu arada komisyonda bulunan Milli Savunma Bakanlığı temsilcisi Hava Hakim Albay İsmail Hakkı Dirik’e sözkonu madde hakındaki görüşü soruldu. Albay İsmail Hakkı Dirik, Öcalan’a af getirdiği iddia edilen hükmün tereddütlere neden olacağını belirterek, bu hükmün tasarıdan çıkarılmasını istedi. Bu hükmün tasarıda yer almasına daha önce neden itiraz etmediklerinin sorulması üzerine Albay İsmail Hakkı Dirik, “Buz bunu görmedik” diye konuştu.

Komisyon, yapılan görüşmelerin ardından TMK tasarısının bir alt komisyona sevkedilmesine karar verdi.