‘TMK tasarısı sonu Meclis’e sevk edilecek’

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Terörle Mücadele Kanun (TMK) tasarısının muhtemelen bu hafta sonuna doğru TBMM'ye sevk edileceğini söyledi.

Bir basın mensubunun, Terörle Mücadele Kanun tasarısının hak ve özgürlükleri kısıtlayacağı endişesi yaşandığını belirterek, ‘Bir tezat oluşturmuyor mu?’ sorusuna Gül, ”Burada bir tezat yok. En büyük temel hak ve özgürlük, demokratik ortamda güven içinde yaşamaktır. Bu durumu tehdit eden unsur varsa onunla mücadele etmekte demokrasinin devlete verdiği bir görevdir” dedi.

Gül, şöyle devam etti: ”Türkiye’nin şimdiye kadar kendi halkına verdiği hak ve özgürlüklerden geriye gidiş söz konusu olacak mı, olmayacak mı, bu önemlidir. Böyle bir şey de söz konusu olmayacaktır. Terörle mücadele konusunda güvenlik güçlerinin bir ihtiyaçları varsa bu da yerine getirilecektir. Eğer bir ülkede terörle mücadelede güvenlik birimleriniz etkin değilse, gereğini yapamıyorlarsa istediğiniz kadar özgürlükten, demokrasiden bahsedin. Dolayısıyla bunlar birbirine zıt şeyler değildir. Bu yasa çok yakın zamanda, muhtemelen bu hafta sonuna doğru meclise sevk edilecektir ve mecliste de en kısa zamanda ele alınacaktır. Terörle mücadele hepimizin en önemli görevidir. Demokrasi burada şöyle kıymetlidir; teröristleri halktan izole eder, tek başına terörizmle savaşamaz ama teröristle halk arasındaki mesafeyi açar ve teröristlerin halkı istismar etmesini önler. Hükümetimiz bunun bilinci içinde hareket etmektedir.”

TCK ELEŞTİRİLERİ

AB yetkililerinin, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301’inci maddesine eleştiriler getirdiğinin hatırlatılması üzerine ise Gül, bu yasaya sadece AB değil, Türkiye içerisinde de birçok düşünür ve yazarın eleştiriler getirdiğini vurguladı. TCK’nın en iyi şekilde uygulanması ve bununla ilgili içtihatların oluşturulmasıyla ilgili bir sürece ihtiyaç olduğunu vurgulayan Gül, ”Reform süreci için tabii ki bir zihniyet değişikliğine çok ihtiyaç var, bu bir gecede olacak iş değildir. Önemli olan Türkiye’nin gittiği istikamettir, bu istikamet de daha çok demokratikleşme ve daha çok çağdaşlaşmadır” dedi.

Eleştirilere rağmen uygulamada şimdiye kadar olumsuz bir yaklaşım olmadığını kaydeden Gül, ”Uygulamaya bakarsanız böyle olmamıştır. Tam tersine hep arzu ettiğimiz istikamette gitmiştir. Mahkeme kararlarına bakın. Geçtiğimiz aylar içinde birçok tartışmalı konu oldu. Birçok konu öyle yanlış yansımıştır ki, sanki Türkiye geriye gidiyor, Türkiye’de insanların ifadelerini açıkça paylaşmaları yasaklanıyor gibi bir hava yansıdı. Ama neticede mahkemeler de, hakimler de verdikleri kararlarla bunun böyle olmadığını göstermiştir. Bu açıdan şu anda uygulama takip edilmektedir. Şu anda düşüncesini, görüşünü ifade etti diye kimse Türkiye’de hapiste değildir. Zihniyet değişimiyle ilgili muhakkak ki biraz süreye ihtiyaç vardır. Biz şu anda herhangi bir kanun değişikliği ihtiyacı görmüyoruz ama böyle ihtiyaç görülürse bunlar da yapılabilir” dedi.