TMK teröristle vatandaşı ayıracak

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, önceki gün Bakanlar Kurulu’nda imzası tamamlanan Terörle Mücadele Kanunu Tasarısı konusunda halkın rahat olmasını istedi.

Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerden kesinlikle geriye gidiş olmayacağını vurgulayan Gül, “Demokrasi ve terörle mücadele birbirinin zıddı değil, tamamlayan unsurlardır. Hak ve özgürlüklerin güvenlik içinde kullanılması esas alınmıştır.” dedi. Bakan Gül, terörle mücadele ederken halkın tedirginliğe kapılmasına müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın rahatsızlığı nedeniyle katılmadığı AK Parti grup toplantısında milletvekillerine Dışişleri Bakanı Gül seslendi. TMK Tasarısı’nı hazırlayan ekibin başında bulunan Gül, son dönemde artan terör olaylarını değerlendirdi. Atatürk’ün ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözlerini hatırlatarak, hükümet olarak sadece halkı memnun etmek zorunda olduklarını belirtti. AK Parti’nin muhafazakar demokrat bir parti olmasına rağmen sosyal politikalara önem verdiğini söyleyen Gül, “Kendisini sol parti ilan edenler bizim kadar sosyal politikalara önem vermemiştir. Biz onlardan çok daha fazla sosyal demokratız.” sözleriyle CHP’yi eleştirdi.

Ailelere yapılan sosyal yardımlardan terör örgütünün rahatsız olduğunu anlatan Gül, bölgede çocukların okula gittiğini ve Türkçe öğrenmeye başladığını vurguladı. Ayrıca, bu uygulamalarla terör örgütünün gerekçelerini elinden aldıklarını belirtti. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da ailelere yapılan yardımlarla terör örgütünün büyük panik yaşadığını söyleyen Dışişleri Bakanı, “Kesinlikle başarılı olamayacaklardır. Millet bunun farkındadır. Millet kesinlikle istikrar ve kalkınmayı birkaç dönem daha devam ettirecektir.” dedi. Halka yönelik sosyal politikaları sürdüreceklerini ve kalkınma ortamını bozmak isteyenlere müsaade etmeyeceklerini kaydeden Abdullah Gül, “Kimse Türkiye’de terör için gerekçe gösteremez. Böyle bir ortamda Türkiye’yi bölmeye, dağıtmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” diye konuştu.

Hükümet olarak bölücülükle sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Gül, etnik kökeni ne olursa olsun bütün vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti’ne olan aidiyetlerini güçlendireceklerini kaydetti. Geçmişte Türkiye’yi bölmek için çok oyunlar oynandığını söyleyen bakan, ilk Meclis’ten örnek verdi. Gül, “İlk Meclis’te de Türk, Kürt başka bir etnik ayrım yapmadan ‘Türk, Kürt Çerkez bir millet-i vahidedir’ denmiştir. Ve tek bir millet olarak kalmışızdır. Dün olduğu gibi bugün de millet-i vahide olduğumuzu bütün dünyaya göstereceğiz.” dedi.