TMK’da AK Parti’yi oyuna getiremezler

AFYON - AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Mahmut Koçak, Terörle Mücadele Kanun Tasarisinda (TMK) hükümetin oyuna getirilmek istendigi yönündeki söylentilerin hatirlatilmasi üzerine, hükümeti hiç kimsenin oyuna getiremeyecegini söyledi.

Içerigi çok tartisilan Terörle Mücadele Kanun Tasarisi’nin çikmasi kadar uygulanmasinin da önemli oldugunu ifade eden Koçak, yasayi uygulayacak olan güvenlik güçlerinin çalisma sartlari ve ekonomik durum açisindan böyle bir yetkiyi kaldirabilecek seviyede olmadigini ileri sürdü. Güvenlik güçlerinin moral ve islevsel olarak buna hazir olmadiklarini savunan Koçak, “Bir polis memurunun aldigi 900 YTL karsisinda çalisma sartlari çok uzun ve riski de daha fazla. Terörle mücadelede ana unsur olan gerek asker, gerekse polisin özlük haklari, maaslari, çalisma sartlari yeniden düzenlenmeli. Yapilacak olan bu mücadeleye motiveyle hazirlamak gerekiyor.” dedi.

Daha çok içerigiyle ilgili tartismalarin yasandigi TMK hakkinda hiçbir bilgi sahibi olmadiklarina isaret eden Koçak, bakanlik ile komisyon arasinda ciddi bir çalisma temposunun yasandigini aktardi. Koçak, “Ne güvenlikten ödün verilmeli, ne de özgürlüklerden. Su ana kadar kazanilmis birçok demokratik haklar, Türkiye’nin çagdas dünya ile kucaklastigi birçok haklar böyle meselelerden dolayi heba edilmemeli. Bu denge saglanmali. Fakat güvenlik ve hürriyet arasina bunu uygulayacak olan güvenlik güçlerinin sartlarinin iyilestirilmesini sokmak gerekiyordu. Ben bunu mecliste dile getirdim.” diye konustu.

Koçak, çikacak olan yasayla birlikte güvenlik güçlerinin hayat sartlarinin da günümüze uyarlanmasinin önemine degindi.