TMK’ya ‘basın özgürlüğü’ ayarı

Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) mimarlarından Gazi Üniversitesi (GÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İzzet Özgenç, yeni tasarıda yer alan basın ve ifade özgürlüğüyle ilgili düzenlemelerde değişiklik yapılacağını bildirdi.

Yayın faaliyetinin durdurulmasının ardından savcılara 2 aya kadar inceleme süresi verileceğini vurgulayan Özgenç, “Yayın faaliyetini durdurma cezası haksız bulunursa devlet o gazete ya da televizyona tazminat ödeyecek.” dedi. Tasarıda internete ilişkin düzenlemeler bulunmadığını kaydeden Özgenç, komisyondaki görüşmeler sırasında eksikliklerin giderileceğini belirtti.

TBMM’de gazetecilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Özgenç, güvenlik güçlerinin suç işleyen görevlinin tutuklama kararının kaldırılması isteğine karşılık tasarıya ‘adli kontrol’ sistemi koyduklarını belirtti. Terörle mücadele sırasında suç işleyen kamu görevlilerinin tutuklanmaması hükmü daha önce TMK’da yer almış; ancak bu düzenleme Anayasa Mahkemesi’nce 1992’de iptal edilmişti. Güvenlik kuvvetlerinden gelen bu talep dikkat çekerken düzenleme Meclis’e sunulan tasarıda yer almadı. Tasarıyı hazırlayan komisyon, güvenlik güçlerinin ısrarcı tutumları karşısında Anayasa Mahkemesi’nin 14 yıl önce verdiği iptal kararını hatırlattı. Adalet Bakanlığı, güvenlik güçlerinin bu yöndeki taleplerini karşılamak üzere bir orta yol buldu. Buna göre, terörle mücadele sırasında suç işleyen kamu görevlileri için ‘tutuklamanın tümüyle kaldırılması’ yerine ‘adli kontrol’ formülü getirildi. Adli kontrol sistemiyle, “terörle mücadele ederken suç işleyen güvenlik güçleri tutuklanabileceği gibi karakolda düzenli olarak imza verme, yurtdışına çıkış yasağı, belirlenen yerlere gitmeme, belirli etkinliklere katılmama, silahını teslim etme” gibi önlemler alınabilecek. ‘Adli kontrol’ mekanizmasına açıklık getiren Özgenç, uygulamada üç yılın altında cezayı gerektiren suç sınırı bulunduğunu hatırlatarak, bu sınırın kaldırıldığını kaydetti. Adli kontrol mekanizmasıyla suç işleyen güvenlik güçleri için tutuklamanın bütünüyle kaldırılmadığını belirten Özgenç, düzenlemenin güvenlik güçlerinden gelen talep üzerine yapıldığını söyledi. Özgenç, “Güvenlik güçleri ‘elimiz kolumuz bağlanıyor’ isteğiyle tutuklamanın kaldırılmasını istedi. Bunun üzerine adli kontrol maddesi tasarıya konuldu. Burada suç işleyen güvenlik görevlisi tutuklanamaz denilmiyor. Adli kontrol tedbirlerine başvurulacak. Yurtdışına çıkamayacak, belli kişilerle görüşmeyecek. Basında yapılan yorumlar doğru değil.” dedi.