TMK’ya ‘savunma hakkını kısıtlıyor’ eleştirisi

Terörle Mücadele Kanunu Tasarısı’yla daha önce tepki gösterilen bazı maddelerin değiştirilmesi olumlu karşılanırken; hukukçular, basın özgürlüğü ve savunma hakkını kısıtlayan maddelerin TBMM’de yeniden gözden geçirilmesini istiyor.

Bakanlar Kurulu’nda imzalanarak Meclis’e sevk edilen tasarıyı inceleyen Hukuk ve Yaşam Derneği’ne mensup bir grup avukat, terörün tanımında değişiklik yapılmayarak, cebir ve şiddet şartının korunmasını, yanlış yorum ve uygulamalara yol açılmaması açısından doğru bir tercih olarak değerlendiriyor. Buna karşılık tasarıda kanun yapma tekniğine aykırı bazı hükümlerin yer aldığı belirtiliyor.

Tasarıdaki yeni düzenleme uyarınca terör suçundan gözaltına alınan şüphelilerin, gözaltı süresince sadece bir avukatın yardımından yararlanmasına izin verilecek. Ayrıca avukatın, dosya içeriğini incelemesi ve belgelerden örnek alması soruşturma bitene kadar kısıtlanacak. Hukukçular, kısıtlamaların savunma ve adil yargılanma hakkını ortadan kaldırdığını vurguladılar. TMK’ya yeni eklenen “Terörün finansmanı” suçuyla ilgili maddede, doğrudan ve dolaylı fon toplamanın suç olarak tanımlandığı da belirtilerek, “dolaylı” ifadesinin çıkarılması isteniyor.

Savcı Ok: Sade vatandaşa uygulanmasın

Öte yandan Meclis’teki 23 Nisan resepsiyonuna katılan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, HSYK’nın savcı Ferhat Sarıkaya ile ilgili verdiği “ihraç” kararını desteklerken, TMK’nın sade vatandaşa uygulanmamasını istedi. Ok, “Yasa düzenlenirken terör yapanla teröre karışmayanların ayrılması gerekir.” dedi.