TMSF Baskani Ertürk’ten açiklama

Tasarruf Mevduati Sigorta Fonu (TMSF) Baskani Ahmet Ertürk, Izmir TV'ye el konulmasiyla ilgili olarak, ''EGS Grubu'yla organik bagini tespit ettigimiz için bu sirkete el koyduk.

Ertürk, NTV’de ”Basin Odasi” programinda sorulari yanitlarken, TMSF’den sonra siyasete girmeyi düsünüp düsünmedigi konusunda, ”Türkiye’de (siyasete gireyim) diyenler yerine, siyasete bir sey katabilecegi düsüncesinde olan insanlarin siyasete bir sekilde zorlanmalarinin daha saglikli bir yol oldugunu düsünüyorum” diye konustu.
Su anda çok ciddi bir sorumluluk altinda olduklarini ifade eden Ertürk, ”Türkiye’de kamu yönetiminde bir basari öyküsü olusturmak durumundayiz. Bu basari, bizim için en büyük manevi tatmin olacaktir. Bu tatminden sonra biz artik bu isleri birakip biraz entelektüel dünyayla kendimizi sinirlayalim mi diyecegiz, baska bir sey mi diyecegiz, bilmiyorum” dedi.

IZMIR TV VE FM IZMIR 101’E EL KONULMASI
Ertürk, Izmir’de yerel yayin yapan Özdil Radyo Televizyonu’na (ÖZRT) ait Izmir TV ve radyo kanali FM Izmir 101’e el konulmasiyla ilgili bir soru üzerine, sunlari kaydetti:
”EGS Grubu’yla organik bagi olan bir sirket. Ayrica bize sirket olarak da borcu var. Onun ötesinde EGS Grubu’yla organik bagini tespit ettigimiz için bu sirkete el koyduk. Yani yeni bir medya organimiz oldu. Yani bundan çok mutlu degiliz. Medyaya bulasmis olmak, kurtulacagimizi beklerken yeni bir medya varligina girmis olduk. Buradaki hizimiz, bunu elden çikarma hizimiz digerlerinden çok daha fazla olacak. Çünkü hukuki altyapisi tamamlandi. Bunu çok kisa sürede, hatta arkadaslara talimatim bu hafta satis karari alarak bunun satis sürecini baslatmak kararindayiz.” EGS Bank’in faturasi olan 1 milyar dolarin nasil alinacagina iliskin bir soru üzerine Ertürk, ”Zücaciye dükkanina girdiginizde elinizde saglam tabak kalmayacak. Saglam tabak nasil buluruz? Onun ince yollarinin pesindeyiz” yanitini verdi.

”AKSOY’LA PROTOKOL GÖRÜSMELERIMIZ DEVAM EDIYOR”
Ertürk, medya sektöründe bulunmaktan dolayi mutlu olmadiklarini ifade ederek, ”Zorunluluk eseri buradayiz” dedi.
Star TV’yi devrettiklerini animsatan Ertürk, satilan Star Grubu radyolari için RTÜK karari beklediklerini, bu kararin ardindan onlari da hemen devredip bedellerini tahsil edeceklerini söyledi.
Ertürk, radyolar disinda Star gazetesi ve Kral TV’nin de bulundugunu belirterek, ”Televizyon kanali için baska bir projemiz var. Belki oradaki degeri artirarak satma gibi bir düsüncemiz var. Henüz somutlasmis degil. Ama digerlerini de elden çikartacagiz. Zannediyorum Ocak ayinin ortalarina, sonlarina dogru bunlar için yeni bir ihale yapacagiz” diye konustu.
Cine 5 ve bagli radyolarin yönetimlerinde bulundugunu hatirlatan Ertürk, Erol Aksoy’la bir protokol imzalama görüsmelerinin devam ettigini bildirdi.
Su anda görüsmelerin olumlu gittigine dair bir hava oldugunu belirten Ertürk, ”Bizim oradaki sartlarimiz su; para kazanan, kar eden, fon yaratan sirketleri elde tutmalarini ama satarak daha fazla bedel ödeyebileceksek bunlari da satma zorunlulugu getiriyoruz. Dolayisiyla Cine 5 ile ilgili henüz ortak bir strateji tespit edilmis degil” seklinde konustu.

SEVKET DEMIREL’IN SIRKETLERI
TMSF Baskani Ertürk, Sevket Demirel’in sirketlerine el konulmasiyla ilgili bir soruya da su karsiligi verdi:
”Biz verilerle birlikte, o verilerin sagligi, yer ve vicdani kanaatlerimizi, her seyi bir araya getirip harmanlayip öyle hareket ediyoruz. Türkiye’de su refleksin farkindayiz; Türkiye’de çogu grupta olan, borcunu kimse inkar etmiyor. En büyük borçlu firmamiz da öyle. Sunu kimse söylemiyor. Yani (Fon, bize borçlu olmadigimiz bir sey için üstümüze geliyor) demiyor, ama bu borcu ödememek için de herkes elinden geleni yapiyor. Biz bunu kirmaya çalisiyoruz. Burada ilk defa (biz borçlu degiliz) iddiasiyla karsilastik.
Bizim uyguladigimiz kanun, bir organik bütünlük, organik iliski varsa bu sorumluluk var. Bunu ortaya koyuyor. Biz bu organik iliskiyi tespit ediyoruz. Satin alirkenden baslayip daha sonra yönetim döneminde de bir organik iliski söz konusu. Bu organik iliskiyi örtmek, kapatmak, saptirmak için yapilmis birçok islemi de biz daha sonra tespit ediyoruz ve bu tespitlerle hareket ediyoruz.” Olayin yargida oldugunu animsatan Ertürk, ”Yargida olayi aleyhimize, kamu, Fon aleyhine tecelli ettirmek için bir takim atraksiyonlar da yapilmaya devam ediliyor. Yani bir takim haberlerle bizim orada yaptigimiz islemin sagligi konusunda soru isaretleri doguran… Bu ahlaki degil” diye konustu.
”KÜÇÜK BIR YOL KAZASI DEGILDI”
Bazi gazeteci ya da bazi basin organlarinin da buna alet oldugunu savunan Ertürk, toplumsal bir felaketin kalintilarini temizlemekle ugrastiklarini, herkesi siddetli sekilde etkileyen ve neredeyse toplumu kaosa sürükleyen olayi çözmeye çalistiklarini ifade etti.
Ertürk, medyanin neler kaybedildigi bilincini topluma asiladigini dile getirerek, söyle dedi:
”Bu böyle bir küçük bir yol kazasi degildi. Bu, bilerek bilinçli sekilde stratejik olarak Türkiye ekonomisini çökertme harekatiydi. O haberleri çikaran arkadaslar kendilerini biliyorlar. (Göltas kralligi) diye haber yazan arkadaslar, kaoso sürüklenirken geçmiste bu duyarliligi gösteremeyen arkadaslar… Çok küçük bir sigaranin sirket kayitlarindan ödenmesinin duyarliligini gösteren gazeteci, 50 milyar dolar için ayni duyarliligi göstermemistir.”