TMSF davayı kazandı Uzan’ın yatları satılıyor

Uzan Grubu’nun sahte belgelerle mal kaçırma operasyonu yurtdışında da yargıdan döndü.

Böylece her iki yatın satılması için engel kalmadı. Mahkeme, Ürdün vatandaşı bir kişinin Cayman Adaları’ndaki şirketine devredilen yatları TMSF’ye iade etti. Kararda, Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın hazırladığı dosyanın etkili olduğu öğrenildi. Polis hazırladığı dosyada, Ürdünlü şirket ile Uzanlar’ın bağlantısını en ince ayrıntısına kadar ortaya koydu.

TMSF’nin mahkemeye sunduğu raporda, kırmızı bültenle aranan Hakan Uzan ile Ürdün’deki Ali Cenk Türkkan arasındaki telefon görüşmeleri de yer alıyor. Görüşmelerde Türkkan’a yatları geçmişe dönük evrak düzenleyerek bir başkası üzerine devredilmesi talimatı veriliyor.

TMSF, devletin uğradığı zararın telafisi için, borçlu grupların yurtiçinde olduğu kadar yurtdışındaki varlıklarını da kapsama almaya çalışıyor. Bu çerçevede Fon’un sadece Uzan Grubu’na açtığı dava sayısı bini geçti. Bunlar arasında gruba ait olduğu bilinmesine rağmen hileli bir şekilde yabancı şirketlere satılmış gibi gösterilen iki yat ile ilgili hukuki mücadele ilginç bir örnek oluşturuyor. Uzanlar’a ait 4 yattan ikisi olan Airwaves ve Frequency’yi satmak isteyen TMSF’nin karşısına Ürdünlü bir işadamı çıktı. Yatların resmi sahibi, Haifa El Samir El Haşimi’ye ait Cayman Adaları’ndaki bir şirket görünüyordu. El Haşimi, Cayman Deniz Ticaret Sicili’ne kayıtlı yatlar için Cayman Mahkemesi’nden ipotek koydurdu. İpotek üzerine yatların uluslararası sularda gezmesi ve Fon tarafından satışı engellendi. Açılan karşı davada sunulan emniyet raporunda söz konusu yatların, ‘geçmişe dönük borç senedi düzenlenerek’ usulsüz olarak devredildiği ortaya konuldu. Davayı 13 Nisan 2006’da karara bağlayan Cayman Mahkemesi, TMSF’yi haklı bularak, Airwaves ve Frequency üzerindeki ipoteği kaldırdı. Fon daha önce Hakan Uzan’a ait M/Y Princess isimli lüks yatı 1 milyon 690 bin dolara satmıştı. Ancak aileye ait ‘Be Mine’ isimli yat hâlâ bulunamadı. Uzanlar’a yönelik operasyonun başladığı günlerde ortadan kaybolan yatın Ege Denizi’ndeki uluslararası sularda olduğu tahmin ediliyor.