TMSF Evcil’in koltuğuna oturdu

TMSF, Erol Evcil ve ortağı Kayapalı'nın koltuğuna resmen oturdu.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın Bursa ve İzmir merkezli 6 ilde suçtan elde edilen geliri aklayan yasa dışı suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan Erol Evcil ve iş ortağı Hüseyin Kayapalı’nın mal varlığına TMSF el koydu.
CİHAN kameraları TMSF’nin Erol Evcil ve Hüseyin Kayapalı’ya ait mal varlıklarına el koymasını saniye saniye görüntüledi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar ve Kaçakcılık Şube Müdürlüğü önünde sabah saatlerinden itibaren biraraya gelen TMSF heyeti, Kayapalı ve Evcil’e ait 13 şirkete el koymak için karınca misali dağıldı.

Bursa Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Akyürek ve Kaçakcılık ve Organize Şuçlar Şube Müdürü Yesari Vural ile toplantı yapan TMSF heyeti düğmeye basıldığı andan itibaren şirketlere el koymak için dağıldı.

Kayapalı ve Evcil’in ortak şirketi Nilüfer Seyahat’e el konulmasını saniye saniye görüntüleyen CİHAN kamerası TMSF’nin koltuğa oturmasını da belgeledi.

Nilüfer Seyahat’in Bursa Ovaakça beldesindeki Genel Müdürlük binasına gelen TMSF ekibini bina da sekreterler ve alt kademe çalışanlar karşıladı.

Şirket genel müdürü ve diğer müdürleri yerinde bulamayan TMSF yetkilileri,”TMSFden geldik. Burada çalışacağız” diyerek Genel Müdürlük önündeki akaryakit istasyonuna geçip, buradaki masaya oturdular. Gazetecilere fotoğraf alınması için izin veren TMSF ekibi daha sonra rahat çalışmak için gazetecilerden müsade istedi.

Bu arada Kayapalı ve Evcil’in 100’e yakın 2006 model Mercedes otobüsüyle en büyük mal varlığını oluşturan Nilüfer Seyahat de ise işler, normal seyrinde devam ediyor.

Nilüfer Seyahat çalışanları TMSF’nin şirkete el koyduğunu gazetecilerden öğrenirken Nilüfer Seyahat’in muhasebe kayıtları ise TMSF uzmanları tarafından inceleniyor.

Kayapalı ve Evcil’in TMSF tarafından el konulan taşınır ve taşınmaz mal varlığının parasal değerinin 500 milyon YTL’yi geçtiği tahmin ediliyor.

Hüseyin Kayapalı ve ortağı Erol Evcil’in ofis olarak kullandığı Kayapa Oteli’ne de TMSF hesap uzmanları el koydu. Bugünden itibaren her iki işadamının da tüm varlığını devlet eliymle yönetilecek. Kamuoyunda operasyon ‘Küçük Cem Uzan operasyonu’ olarak anılıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlar ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı tarafından İzmir ve Bursa merkezli 6 ilde eş zamanlı yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan Erol Evcil ve Nilüfer Turizm sahibi Hüseyin Kayapalı’nın öğleden sonra sorgulamalarının tamamlanmasıyla adliyeye sek edileceği öğrenildi.

Aralarında Kayapalı’nın imam nikahlı eşinin de aralarında bulunduğu üçü kadın 39 kişi gözaltına alındı.

Evcil ve Kayapalı’nın sorgulamasının ardından öğleden sonra “nitelikli dolandırıcılık, devleti zarara uğratmak ve kara para aklamak” suçlarından adliyeye sevk edilecek. Diğer zanlıların ise önümüzdeki günler adliyeye sevk edileceği belirtildi.

TMSF Bursa ve civarında 13 şirkete el koydu, çok sayıda lüks araba ve Nilüfer Seyehata ait son model Mercedes marka 100 otobüse el konuldu.

TMSF avukatları el konulan şirketlerin başına oturarak yönetimi devraldı. Bundan sonra gelirler devlet hazinesine aktarılacak. Operasyonun geniş boyutlu sürüdüğü belirtildi.