TMSF Market’te ne ararsan var!

Asli görevi mevduat sigortacılığı olan, 2001 krizinden sonra ise batan bankalardaki kamu alacaklarını tahsilata ağırlık veren TMSF sonunda perakendeci oldu.

Buzdolabından çamaşır makinesine, ofis eşyalarından spor malzemelerine kadar batık bankalardan haczedilen çeşitli malları halka açık ihalelerle satışa sunan TMSF, perakende sektöründe faaliyet gösteren diğer marketlerden daha zengin bir vitrine sahip.

TMSF Market’te egzersiz minderi, langırt, makyaj masası, masaj koltuğu, plaj raketi gibi ilginç ürünler de var. TMSF Market’in son 5 yıllık cirosu ise 6 milyar 266 milyon YTL. Türkiye’de tasarruf mevduatının korunması amacıyla 2000 yılında faaliyete geçen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) peş peşe yaşanan krizler sonucu 22 bankaya el konulması sürecinde alacak tahsilinde de etkin bir rol oynadı.

6.2 MİLYAR YTL’LİK SATIŞ

Bugüne kadar 14 banka hakim ortağı ile protokol imzalanarak borçları yeniden yapılandırılırken, borçlarını yapılandırma imkanı bulunmayanların ise varlıkları satıldı. TMSF 2001 yılından bu yana 4 bin 214 adet gayrimenkul satışı gerçekleştirdi ve bu satışlardan 849 milyon YTL tahsilat sağlandı. Aynı süre içerisinde tablo, ofis-ev eşyaları, spor malzemeleri, silah ve içkilerden oluşan 11 bin 609 adet menkulün satışlarından ise 6 milyar 266 milyon YTL gelir elde edildi. TMSF’nin hedefi ise bu yıl elindeki varlıkların satışlarını tamamlayarak 2008 yılı başından itibaren tamamen asli görevi mevduat sigortacılığı işine yoğunlaşmak.

EN ÇOK İLGİ ARAÇLARA

TMSF Market tüketicilere otomotivden beyaz eşyaya, elektronik eşyadan spor malzemelerine kadar uzanan geniş bir ürün seçeneği sunuyor. TMSF önce satışa çıkaracağı menkul ve gayrimenkullerin muhemmen yani tahmini değerlerini bağımsız denetim şirketlerine yaptırdığı raporlarla belirliyor. Satışla ilgili ilanlar www.tmsf.org.tr web sitesinde yayınlanıyor. Gayrimenkul ihalelerine katılabilmek için belli bir teminat yatırmak gerekiyor ancak küçük ev aletleri için herhangi bir teminat istenmiyor.

ÜRÜNLER KAPANIN ELİNDE KALIYOR

İhalelerde satılan ürünlerin bazıları kullanılmış, bazıl arı ise sıfır. TMSF yetkilileri, fiyatları piyasaya göre uygun olduğu için vatandaşların ihalelere büyük ilgi gösterdiğini belirtiyor. Hatta bazen yoğun talep ve sıkı pazarlıklarla fiyatlar piyasa değerinin üzerine çıkıyor. Buzdolapları 200-325 YTL’ye, cep telefonları 60 YTL, çamaşır makineleri 250-400 YTL’den alıcı bulurken en gözde ise otomobil. 18 Ocak’taki ihalede 1995 model Alfa Romeo 5 bin YTL’den, 1996 model Renault Toros 3 bin YTL’den satışa sunulacak.

TABANCA İLE TÜFEK SATACAK

TMSF Market’te 18 Ocak’ta televizyon, müzik seti, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi ve fırın gibi çeşitli eşyaların satışı var. Yine aynı tarihte muhammen değeri 800 YTL ila 7 bin YTL arasında değişen 23 aracın satışı gerçekleşecek. 30 Ocak’ta düzenlenecek ‘Ateşli Silah ve Mermi Satış İhalesi’ ile el konulan bazı bankalar ve bağlı iştiraklerinden kalan ve çoğunluğu bu şirketlerin güvenlik personelinin zimmetinde olan 200 adetin üzerindeki tabanca ve tüfek satılacak.