TMSF’nin el koyduğu lastik fabrikasında yangın çıktı

Bağcılar'da, Yurtbank'ın eski sahibi Ali Balkaner'in borçları nedeniyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan ve aylar önce işçilerin direnişiyle gündeme gelen Bento Lastik Fabrikası'nda yangın çıktı.

Edinilen bilgiye göre Güneşli Evren Mahallesi Bahar Caddesi üzerinde bulunan üç katlı Bento Lastik Fabrikası A.Ş.’nin 3. katında öğle saatlerinde yangın çıktı. Plastik malzemelerinin tutuşmasıyla alevler hızla büyüdü. 3. katta başlayan yangın daha sonra çatıya sirayet etti. Fabrikadaki işçiler yangını kendi imkanlarıyla söndüremeyince itfaiye ekiplerine bilgi verdi.

Olay yerine gelen Kocasinan İtfaiyesi yangına merdiven aracıyla ve yerden müdahala etti. Ancak yangını söndürmede yetersiz kalınınca Bağcılar, Bakırköy ve Fatih itfaiyeleri takviye olarak çağrıldı. İtfaiye ekipleri köpük ve suyla sürdürdükleri yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından yangını kontrol altına aldı.

Yangın söndürme çalışmaları sırasında fabrikaya giren bazı itfaiye erlerinin yoğun dumandan etkilendiği görüldü. Dumandan etkilenen itfaiye erlerine olay yerinde bulunan ambulanslarla müdahale edildi. Duman nedeniyle Basın Ekspres yolunda trafik duraksadı.

Yangında ölen ya da yaralanan olmazken büyük çapta maddi hasar oluştu. Derby V kayışlarının üretildiği fabrikaya TMSF, Yurtbank’ın eski sahibi Ali Balkaner’in borçları nedeniyle el koymuş ve fabrika Ağustos ayında işçilerin direnişiyle gündeme gelmişti.