TOBB’a göre kriz olmaz!

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Ortadoğu'da yaşananların ekonomi üzerinde olumsuz etkisi olsa da etkinin uzun soluklu olmayacağını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “Başka proje yok. Bu projenin bölgeye barış gelmesine katkı sağlayacağı inancı içerisindeyim” dedi.

Hisarcıklıoğlu, yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin 52. Genel Kurul toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Gazetecilerin, Ortadoğu’da yaşanan gerginliklerin Türk ekonomisini nasıl etkileyeceği yönündeki sorusu üzerine, olayların aynı bölgede yaşanmasından dolayı Türkiye olarak bundan etkilenmemenin mümkün olmadığını dile getirdi. Ortadoğu’da yaşananların kısa vadede Türkiye’yi olumsuz etkileyebileceğini, ancak bunun uzun soluklu olacağı kanaatini taşımadığını ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Biz istiyoruz ki çevremizde huzur ve barış olursa o zaman otomotikmen bizim ticaretimiz de artacaktır. Çok karamsar olmamak lazım. Yaşadığımız coğrafya zor bir coğrafya. Geçmişte de zordu gelecekte de zor olacak. Kısa vadede olumsuz olarak etkileyebilir ama bunun uzun soluklu olacağı kanaati yok.”

Erez Sanayi Bölgesi Projesi’nin gelişmelerden etkilenip etkilenmeyeceği şeklindeki bir soru üzerine Hisarcıklıoğlu, Ocak ayında Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile Filistin Başbakanı ve İsrail İçişleri Bakanı’nın imzaladığı protokol çerçevesinde, Erez Sanayi Bölgesi işletilmesinin TOBB’a devredildiğini anımsattı. Rifat Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

“Bununla ilgili görüşmeler devam ederken Filistin’deki iktidar değişikliği nedeniyle görüşmelerde bir aksama olmuştu. Tam hareketlenme yaşayacağımız zaman tekrar Gazze’deki İsrail-Filistin olayları başladı. Biraz aksayacak, ancak bu proje devam edecek. Çünkü, Filistin’le İsrail arasında yürütülebilecek tek proje bu. Başka proje yok. Bu projenin bölgeye barış gelmesine katkı sağlayacağı inancı içerisindeyim.”