Tofaş 300 milyon avro’luk yatırım yapacak

Tofaş CEO'su Alfredo Altavilla, 2006 yılında 300 milyon avrodan fazla yatırım yapacaklarını, yeni üretilecek model için dünyada da telaffuzu kolay olacak Türkçe bir isim aradıklarını söyledi.

Altavilla, “Minicargo üretim kapasitesini 30 bin daha artırmaya karar verdik. Bunun için 30 milyon avroluk ek yatırım yapılacak” dedi.

Altavilla, bu projede 3 markanın da dağılım konusunda ağırlıklarını ortaya koyduğunu, ancak hacim açısından bu segmentte çok iyi varlık göstermesinden dolayı en büyük payı Peugeot’nun alacağını ifade etti. Alfredo Altavilla, yenilikçi, akıllı ve kullanışlı olması planlanan Minicargo’nun kargo ve kombi versiyonu ile birlikte 3 farklı versiyonda üretileceğini kaydederek, şunları söyledi:

“3 farklı versiyon, 3 farklı marka… 3 markanın özelliklerinin birleşmesi ortaya son derece karmaşık, ilginç bir ürün ortaya çıkarıyor. Biz aracımızı ortak projeyle yürütüyoruz, ancak Peugeot’dan farklı kılmak istiyoruz. Geçmişte tüketiciler Peugeot Citroen ve Toyota bayilerine gidiyordu. Versiyonlar arasındaki farkı göremedikleri için hangi bayi ucuza fiyat veriyorsa onu alıyorlardı. Böylece markalar birbirinin kuyusunu kazıyordu. Bunun olmaması için versiyonlar arasında farklılıklar gözetiyoruz. Aracın kasası adeta özel olarak Türk tüketiciler için icat edildi.”

YENİ MARKAYA TÜRKÇE İSİM

Fiat’ın Türkiye’de üreteceği otomobille ilgili bilgiler de veren Altavilla, bu otomobilin isminin tüm dünyada telaffuzu kolay, hatırda tutulabilir Türkçe bir isim olmasının düşünüldüğünü söyledi.

Altavilla, “Biz özellikle D200 için Türkçe bir isim düşünüyoruz. Çünkü D200’ün Türkiye’deki pazarının çok daha kuvvetli olacağına inanıyoruz. Bu satışın arkasında Tofaş ismi olduğu takdirde biz zaten amacımıza ulaşmış olacağız. Ancak Çin’deki ismi Çince’nin çok farklı bir dil olmasından dolayı oraya özgü olacak” diye konuştu.

İsmin bütün ülkelerde kabul görmesi için Avrupa, ABD, Japonya ve Türkiye’de araştırma yapabilecek pazar araştırma şirketleriyle çalışacaklarını belirten Altavilla, “Geçmişte bununla ilgili değişik olaylar yaşadık. İtalyanca’da kullandığımız Fiat Ritmo’yu aynı isimle ABD’de lansmanını yapmak istedik. Ancak Ritmo, Amerikan İngilizce’sinde argo kullanımda kadınların muayyen günlerine verilen ad olduğu için çok tepki geldi ve ismi Strada olarak değiştirdik. Yine Japonca’da 1, 6 ve 4 rakamları yan yana geldiğinde çok yakınlarının ölüm döşeğinde olduğu anlamına geldiği için Alfa Romeo 164’ü de 166 olarak değiştirmiştik” dedi.

Yatırımlara da değinen Altavilla, “2006 yılı, Tofaş’ın bütün tarihi açısından bakıldığında yatırımlarının en üst düzeye ulaştığı yıl olacak. 2006 yılına baktığımızda, toplamda 300 milyon avrodan fazla yatırım yapmış olacağız” dedi.

Tofaş’ın mali durumunun şu anda kredilere ulaşım dahil bütün yatırımları kendi kendilerine finanse edebilecek güçte olduğuna dikkat çeken Altavilla, toplam üretim kapasitesinin 2008 yılına gelindiğinde 300-350 bin civarında olacağını bildirdi. Tofaş’ın geçen yıl 692 milyon avro ihracat gerçekleştirdiğini, 2006 yılında bu rakamın yaklaşık 750 milyon avroya ulaşmasını öngördüklerini ifade eden Altavilla, Minicargo ile birlikte ciroda önemli artış beklediklerini söyledi.