Tofas’in 9 aylik vergi öncesi kari 131.3 milyon YTL oldu

ISTANBUL - TOFAS Türk Otomobil Fabrikasi A.S'nin 9 aylik Vergi Öncesi Kari geçen senenin ayni dönemine göre 2 katindan fazla artarak 131,368 Milyon YTL'ye ulasti.

TOFAS Türk Otomobil Fabrikasi A.S., 17 Kasim 2005 Persembe (bugün) günü düzenledigi basin toplantisinda sirketin 9 aylik konsolide ve 3. çeyrekteki finansal sonuçlarini açikladi. Açiklamaya göre, Sirketin 9 aylik Vergi Öncesi Kari geçen senenin ayni dönemine göre 2 mislinden fazla artarak 131,368 Milyon YTL’ye, 2004 yilinin ilk 9 ayinda yüzde 2,9 olan net kar marji, 2005 yilinda yüzde 6’ya ulasti.

Vergi sonrasi net karlilik, bu artisla, geçtigimiz yil 56 Milyon YTL iken bu yil 110 Milyon YTL olarak gerçeklesti. Ilk 9 aylik dönemde sirket, yüksek miktarda nakit yaratmaya devam ederek geçen senenin ayni döneminde 280,7 Milyon YTL olan nakit varliklarini yüzde 70 arttirarak 476,172 Milyon YTL’ye ulastirdi.

Tofas, ilk 9 aylik dönemde iç pazarda otomobil ve hafif ticari araç pazarindaki pazar payini yüzde 11,1’den yüzde 11,8’e yükseltti. 2004 yilinda yapilan ihracat 2005 yilinin ilk 3 çeyreginde yüzde 1,4 artarak yaklasik 481 Milyon Euro’luk bir büyüklüge ulasti.

“Ilk 9 aylik sonuçlarimizla, otomotiv piyasasindaki rolümüzü kanitlamis olduk”

Sirketin basin toplantisinda ilk 9 aylik finansal sonuçlari açiklayan Tofas CEO’su Alfredo Altavilla, elde edilen sonuçlarin Tofas’in gelecegi için önemli ipuçlari tasidiginin üzerinde durarak; “Bir sirketin finansal yapisi sirketin faaliyet gösterdigi alanlardaki operasyonel basarisinin en temel göstergesidir. Biz de ilk 9 aylik sonuçlarimizla, otomotiv piyasasindaki rolümüzü kanitlamis olduk.” dedi.

Hem iç pazarda hem de ihracatta geçen seneye göre daha basarili performans gösterdiklerini belirten Altavilla, önümüzdeki dönem için planlarini ve beklentilerini de özetleyerek; “Özellikle hem iç pazarda hem de yurt disinda en çok tercih edilen modelimiz olan Fiat Doblo’nun Ekim ayinda yenilenmesi ve 2006 Yilinin Ticari Araci seçilmesi ile satis grafiklerimizdeki artisin hizlanacagini ümit ediyoruz. Ayrica Alfa çok yakinda lansmani yapilacak olan Alfa Romeo markasinin yeni modeli Alfa 159 ve önümüzdeki yilin ilk çeyreginde satisina baslayacagimiz Fiat Grande Punto modeli ile pazardaki iddiamizi güçlendirecegiz. Yil içinde açikladigimiz yeni yatirimlar ile birlikte Tofas, hem finansal açidan hem de pazardaki konumu açisindan öncü rolünü koruyacaktir” dedi.