Tokat havaalanının açılmasını bekliyor

Sanayisi ve nüfusu gün geçtikçe artan Tokat' ta sanayiciler ve sivil toplum örgütleri, Havaalanı açılması için yetkililerden yardım istiyor.

Tokat Organize Sanayi Bölgesi (TOSB)’de Vali Erdoğan Gürbüz başkanlığında yapılan toplantıda gündeme gelen Tokat Havaalanı’nın tekrar hava trafiğine açılması, kentin geleceği için büyük önem taşıyor. 31 Ocak 2002 tarihinden itibaren Zonguldak, Sinop, Uşak, Balıkesir ve Sivas Havaalanları’nın uçuş trafiğine kapatılması ile birlikte Tokat Havaalanı da kaderine terk edilmişti.

Havaalanının tekrar açılması için Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz tarafından ‘Kapatılan Tokat Havaalanı’nı Geri İstiyoruz” sloganı ile bir çalışma başlatıldı. Vali Gürbüz, “Halk havaalanının açılmasını istiyor. Yakın zamanda Sivas Havaalanı 7 ay gibi uzun bir süre içinde revize edilip kapanması söz konusu. Bu nedenle Sivas’a en yakın olan Tokat Havaalanı’nın en kısa zamanda açılması bizleri mutlu edecek. Bunun içinde en yakın zamanda başta belediyemiz olmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası, Sivil Toplum Örgütleri elbirliği ile sayın bakanımıza gerekirse başbakanımıza ulaşmak suretiyle Bakanlar Kurulu kararı ile tekrar Tokat Havaalanı’nın açılması için başta milletvekillerimizle beraber bunları takip edeceğiz” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Adnan Çiçek de ‘kentte bulunan eksikleri tamamlamak amacıyla var güçleri ile çalıştıklarını ifade ederek, daha önce açık olan fakat şu anda kapalı bulunan havaalanının açılmasını istediklerini kaydetti. Çiçek, “Buna paralel olarak doğalgaz konusunda ihale süreci tamamlandı. Yaklaşık 2 ay içerisinde doğalgaz çalışmalarına başlayacağız.Havaalanımızın açılmasıyla beraber, teşvik yasası kapsamında olan Tokat yatırımcı için çok cazip hale gelecek” dedi.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı ve sanayici Ataullah Arvas ise, gerekirse Tokat Havaalanı’nın açılması için Ankara’da kamp kuracaklarını ifade etti. Arvas, şöyle dedi: “Tokat’ta yapılacak her türlü yatırım bizim için kutsaldır. Bu kutsaliyet çerçevesinde artık şimdiye kadar atıl duran Tokat’ın kalkınma tekeri dönmeye başlamıştır. Bunlardan birisi doğalgazdır. İkincisi ise Bakanlar Kurulu kararı ile açılmış ve daha sonra tekrar bakanlar kurulu kararı ile kapatılmış olan havaalanımızın Amasya, Sivas’a hizmet edecek şekilde tekrar açılması için bakanlar kurulu kararına ihtiyaç var.”