Tokat’ta 200 baş inek dağıtımı yapıldı

Tokat Yeşilyurt ilçesine bağlı Kuşçular Beldesi'nde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2001 yılında başlatılan '50 aile x 4 Baş Süt Sığırcılığı Projesi' kapsamında kooperatif üyelerine montofon cinsi 200 baş inek dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2003- 2006 yılları yatırım projeleri arasında yeralan programda ilk olarak “50 aile x 4 Baş Süt Sığırcılığı ” projesi kapsamında kooperatif üyelerine her biri üç aylık gebe mondofon cinsi inek dağıtımı yapıldı. 685 bin 453 YTL + 560 bin YTL ek kredi ile toplam 1 milyon 245 bin 453 YTL kullanılarak uygulanan projede 43’ü tadilat, 7’si yeni olmak üzere 50 ahır yapımı gerçekleştirildi.

Projenin Canlı Hayvan ihalesi; 03.02.2006 tarihinde GT. İnş. Gıda San. Tic. Ltd. Şti. yapıldı. İhale sonucu fiyat 2.350 YTL/baş olarak tespit edildi. İl Tarım Müdürlüğü uzmanları ve Kooperatif yetkilileri titiz bir inceleme sonucu, getirilecek hayvanları beraber seçtiler. Projenin geri ödeme süreci toplam 7 yıl sürecek. yüzde 25 faiz oranlı kredi ile yapılan projenin ilk 2 yılı ödemesiz, geri kalan 5 yıl içinde faiz ve anaparanın geri ödemesi yapılacak. Böylece 7 yıl sonunda projenin geri dönüşümü tamamlanmış olacak. Proje ile Tokat ve Kuşlar Beldesi hayvancılığına çok büyük katkı sağlanması bekleniyor.

Programa katılan Tokat Valisi Erdoğan Gürbüz, kooperatif ile her aileye 4 hayvan olmak üzere toplam 50 aileye 200 adet canlı damızlık sığır dağıtıldığını ifade ederek, bunun geleceğe yapılan bir yatırım olduğunu kaydetti. 2006 yılının Tokat için yatırım yılı olacağını ifade eden Vali Gürbüz, ilin ayrıca çok yakında 400 yataklı bir hastahaneye de kavuşacağını belirtti. Gürbüz, “Sonra kapatılan havaalanımız yeniden hizmete girecek ve artık Sivas’ı biz taşıyacağız. Ayrıca, Köy-Deş projesi kapsamında ilimiz ve ilçelerimize bağlı köylerin hiçbirinde susuz köyümüz kalmayacak, hepsine su getireceğiz” dedi.