TOKİ’den ‘müşteri memnuniyeti’ araştırması

Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) yaptırdığı "müşteri memnuniyeti" araştırması, idareden konut alanların, "zengin alış-veriş merkezi", "spor tesisi" gibi çevresel donatıları yetersiz bulduğunu ortaya koydu.

TOKİ ise “konut alanların gelirlerinin, dolayısıyla tüketim imkanlarının sınırlı olması nedeniyle, toplu konut bölgelerinde beklenen zenginlikte alışveriş merkezlerinin oluşmasının mümkün olmayabileceği” değerlendirmesinde bulunuyor.

TOKİ’nin konutlarını daha çok “çekirdek, eğitim düzeyi iyi ve düzenli geliri olan ailelerin” tercih ettiğini ortaya koyan araştırmaya göre, kalabalık ve geleneksel ailelerin yaşadığı bölgelerde toplu konut projelerinin satışında sorun yaşanıyor. Bu tür aileler, “alaturka tuvalet” bulunmayan konutu almıyor. TOKİ’nin balkonları da alanlar tarafından fazla yeterli bulunmuyor.

Yaklaşık 24 yıldır toplu konut uygulamaları yapan TOKİ, 2005 yılı sonunda bir araştırma yaptırdı. “Müşteriye Danışma Süreci” adı altında yapılan araştırma, 2006 yılı Haziran’da tamamlanarak, Eylül ayında rapor olarak yayımlandı.

TOKİ’den konut alıp halen içinde oturan, Adapazarı, Ankara, Nevşehir, Diyarbakır ve Erzurum’dan 1029 aile ile görüşülen araştırmanın sonuçlarına göre, ailelerin büyük bölümü, enflasyondaki hızlı düşüşe rağmen, konut ödemelerinin aile giderlerindeki payının yeterince düşmemesi nedeniyle, ödemelerde zorlanıyor. Bu aileler, ön ödemenin ve aylık taksitlerin düşük olmasını, ancak vadenin 20 yılın üzerinde olmamasını istiyor.

TOKİ konutlarında oturanların büyük bölümü, konutların dış özelliklerinden memnun olmakla birlikte, konut içinde kullanılan malzemelerin kalitesinden şikayetçi. Konutların çevreleri konusunda da memnuniyetsizlik artıyor.

Konut alanların yüzde 34’2’si, TOKİ’nin konutlarının maliyetini yüksek bulurken, yüzde 34,7’si aylık taksitleri ödemekte zorlandığını açıklamış.

TOKİ projelerinden konut alanlar, konutların merkeze, alışveriş merkezlerine uzak ve ulaşımının zor almasından yakınıyor.

Konut çevresi ile ilgili memnuniyette ise en büyük şikayet, alış-veriş merkezlerinden geliyor. Güvenlik, ibadet yerleri, bisiklet yolları, spor alanlarından memnuniyet düzeyi de 5’in altında.