TOKİ’nin konutlarına 10 kat talep geliyor

Konuta olan talebin sürekli artması, Toplu Konut İdaresi'nin ''yok satmasına'' neden oluyor.

En son Eskişehir’de satışa çıkarılan bin 656 konuta da 10 katı başvuru oldu. Siirt’te daha önceki kampanyada satılamayan konutlar, inşaatlar belli bir seviyeye gelince, bir haftada bitti.

TOKİ yetkilileri, Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde, Ankara, Eskişehir, Diyarbakır gibi büyük iller dışındaki illerde, vatandaşın, önce çekingen davrandığını, ancak inşaatlar belli bir seviyeye gelince, ”konutların biteceğine kanaat getirerek”, satın alma girişiminde bulunduğunu söylediler.

TOKİ’den verilen bilgiye göre, Eskişehir’de orta ve alt gelir gurubu ile yoksul vatandaşlar için yaptırılan toplam bin 656 konuta toplam 16 bin 738 başvuru oldu.

Söz konusu projedeki her bir konut için ortalama 10 başvuru geldi. Eskişehir Odunpazarı Toplu Konut Uygulaması çerçevesinde yaptırılan konutlar, 16 Ocak-03 Şubat günleri arasında satışa çıkarıldı. Söz konusu sürede, orta gelir grubuna yönelik 608 konut için 4 bin 599, alt gelir grubuna yönelik 800 konut için 11 bin 702, yoksul vatandaşlar için yaptırılan 248 konut için de 437 kişi başvurdu. Başvurular, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından kabul edildi. Başvuruların değerlendirilmesinden sonra, 10-12 Şubat günlerinde çekilecek kuralar ile hak sahipleri belirlenecek. Konutlar, 16 ayda teslim edilecek.