TÖMER’in Kırgızistan’daki eğitimine ilgi artıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Türkçe Öğretim Merkezi'nce (TÖMER) Kırgızistan'da yürütülen Türkiye Türkçe'si öğretim merkezlerinde eğitim alan Kırgızistanlı öğrenciler, 2005-2006 yılının ilk dönem sonunda Türkçe dili sertifikalarını aldı.

Bayraklı, konuşmasında Türkiye Türkçesi dil öğretim merkezinin ülkede açmış olduğu kursları ile Kırgızistan’la Türkiye arasındaki bir dil, barış ve sevgi köprüsü görevini üstlendiğini kaydetti. Bayraklı, Türkçe öğrenen öğrencilerin Türkiye Türkçesini öğrenmenin yanı sıra Türk kültürünü de öğrendiğini sözlerine ekledi. Bayraklı, “Bizler aynı ağacın farklı dallarından yetişmiş milletiz. İki devlet bir millet olarak Türk dilinin yanı sıra ilişkilerini beraber yürütüyoruz. Türkçe öğrenmek isteyeni kutlamak gerekir” diye konuştu.
Sertifikalarını alan başarılı kursiyerler tarafından izleyicilere Türkçe şiir, fıkra, oyunca (skeç) ve genel bilgi üzerinde bir gösteri yaptılar.
Öte yandan, Türkiye Türkçesi öğrenmek isteyen 300 kişi daha ikinci dönem için TÖMER’e kayıt yaptırdı.
TÖMER’in Kırgızistan’da açmış olduğu eğitim merkezleri ile geçen yıla göre yüzde 90’lık bir artışla öğrenci kapasitesini çoğaltırken bu rakamın toplam 2 bin 300 olduğu öğrenildi. Ülkede Türkçe bilmek, istihdam alnında da büyük rol oynuyor. TÖMER Kırgızistan’da ilk Türkçe kursunu 1996 yılında 30 öğrenci ile başlamıştı.