Tony Blair’in partisi bağış topladığı iddialarıyla gündemden düşmüyor

Tony Blair'in lideri olduğun İşçi Partisi, geçtiğimiz genel seçimlerde halktan 14 milyon sterlin bağış topladığı ve bunu açıklamadığı gerekçesiyle muhalefetin ve halktan bir çok kesimin hedef tahtası haline geldi.

Tony Blair, muhalefet tarafından sertçe eleştirilirken, İşçi Partisi sözcüsü geçtiğimiz seçimlerde seçim çalışmaları için kullanılmak üzere 13.95 milyon sterlin dolayında İşçi Partililerden yardım aldıklarını ve bunu gizli tuttutları iddialarını doğruladı.

Başbakan Tony Blair ise, partiye yapılan bağışlardan haberi olduğunu, ancak aylık basın toplantısında ise, herhangi bir kural ihlali yapılmadığı belirterek, “Vicdanım rahat” dedi.

Parti içinde fonla ilgili yeni bir yapılanmaya gidileceği söylenirken, yeni yapılanmayla birlikte gelecekte partiye bağış yapan kişileri isimlerinin açıklanacağı ifade edildi. Bu girişim ile ayrıca, ülkede İşçi Partisi’ne yönelik çıkan eleştirileri de bastıracağı umuluyor. Blair, “İşçi Partisi’nin lideri olarak bütün sorumlulukları üzerime alıyorum” diyerek, “Elbette partinin lideri olarak yapılan bağışlardan haberim var. Aslında bütün bağış yapanların isimleri açıklanmıştı. Bu bireysel bir iştir. Daha da önemlisi onlar partimize kendi içlerinden gelerek bağış yaptılar.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Patricia Hewitt de olayla ilgili olarak, kuralları ihlal eden hiç birşeyin olmadığını savundu. Hewitt, partililerden bağış almanın akıllıca bir olmadığına işaret ederek, “Bence bu iş tamamen yasal ve iddialarla ilgili olarak hiçbir şekilde kural dışı bir durum yok. Bu konuyla ilgili olarak, parti için şeffaflığı artırmak için yeni reform düzenleme aşamasındayız.” şeklinde konuştu.