Topbaş çocuklarla ‘balon yakalama’ oyunu oynadı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, 'Çocuk Festivali'nin açılış töreninde çocuklarla eğlenerek stres attı

Çocuklarla yakından ilgilenen Topbaş, farklı ülkelerden gelen halk oyunları ekiplerinin gösterilerini de ilgiyle izledi. Çocuklara pişmaniye ikram eden ve bol bol fotoğraf çektiren Topbaş, “Çocuklar ağlarken büyüklerin gülmesi mümkün değildir.” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 19-23 Nisan 2006 tarihleri arasında Gülhane Parkı’nda organize edilen ‘İstanbul Çocuk festivali’, Başkan Kadir Topbaş’ın da katıldığı törenle başladı. İl Milli Eğitim müdürü Ömer Balıbey ve İBB Çocuk Meclisi Başkanı Büşra Saygı’nın da bulunduğu törene, öğrenciler, veliler, yurt dışından gelen minik göstericiler ve vatandaşlar katıldı.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u çocuklar için çiçeklerle bezediklerini belirterek, çalışmalarının çocuklar düşünülerek gerçekleştirildiğini belirtti. Yurt dışından gelen misafirlerin de bu kapsamda festivaldeki yerlerini aldıklarını söyleyenTopbaş, “Çocuklar ağlarken büyüklerin gülmesi mümkün değildir.” dedi.

Oyuncu Süheyl ve Behzat Uygur çiftinin gösterileriyle eğlenen çocuklar, sahnedeki köpek gösterisini de ilgiyle izledi. Başkan Topbaş’ın İl Milli Eğitim Müdürü Balıbey ile balon tutma yarışması yapması da dikkat çekti. Sahnede, şişirilen balonları yakalamaya çalışan Topbaş ve Balıbey, çocukların alkışları arasında hünerlerini gösterdi. Balonları yakalamakta zorlanan Topbaş, çocukluğunda bu oyunu oynadığını ancak o zaman da başarılı olamadığını ifade etti.

Başkan Topbaş daha sonra, beraberindeki çocuklarla birlikte Gülhane Parkı içinde kurulan standları gezdi. Misafir ülke çocuklarının sergiledikleri gösterileri ilgiyle izleyen Topbaşı’ın ilgisini en çok Filipinler’den gelen çocukların gösterisi çekti. İlginç kıyafetleri ve başlarında taşıdıkları nesnelerle dikkat çeken grubun gösterisini Topbaş uzun süre izledi.

Katılımcılarla bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyen Başkan Topbaş, Vehbi Uysal’ın tasarladığı ‘Anadolu Oyuncakları Sergisi’ni de gezdi. Burada da oyuncaklarla yakından ilgilenen Topbaş, eline aldığı oyuncakları test ederek basın mensuplarıyla şakalaştı.

Festivale Filipinler, Tayvan, G. Kore, Malezya, Bulgaristan ve Polonya’dan da çocuklar ve halk oyunları ekipleri katıldı. Konuk çocuklar kendi ülkelerinin halk oyunlarını izleyenlerin meraklı bakışları arasında başarıyla sergiledi. Festivale katılan çocuklar çok eğlendiklerini, en çok köpek gösterisini ve söylenen şarkıları beğendiklerini söyledi. Bahçelievler Mehmet Akif İlköğretim Okulu öğretmeni Ahmet Uçar da, çocuklar için böyle bir fırsatın iyi olduğunu, bol bol eğlenme imkanı bulduklarını belirtti.

İstanbul Çocuk Festivali’nin 23 Nisan 2006 tarihine kadar süreceği belirtildi.