Topbaş İstanbul’un yeni gemisini tanıttı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımında kullanılacak yeni vapurları belirlemek amacıyla başlattığı "Haydi İstanbul Vapurunu Seç" kampanyasında oylama sona erdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO) deniz ulaşımında kullanılmak üzere hazırlattığı 8 ayrı vapur modelinden birinin belirlenmesi için 24 Nisan’da başlatılan kampanya 24 Haziran’da sona erdi. “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasına katılan 368 bin 575 kişi, 2 ay süresince internet üzerinden ve metro, İDO iskeleleri ile alışveriş merkezlerine kurulan sandıklarda oy kullandı.

İBB internet sitesi ile İDO’nun internet sitesi üzerinden verilen linkle “sirketihayriye.com” adlı sitede yapılan oylamaya katılanların yüzde 40’ı klasik şehir hatları vapuruna en yakın olan 4. modeli seçti. Katılımcıların yüzde 33’ü 8’inci modeli, yüzde 8’i 1’inci modeli, yüzde 6’sı 2’inci modeli, yüzde 4’er ile 3 ve 6’ıncı modeli, yüzde 3’ü 5’inci modeli ve yüzde 2’si de 7’inci modeli tercih etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İTÜ Gemi İnşaat Fakültesi tarafından hazırlanan modern vapurların boyu 59 metre, eni ise 11 metre olacak. 16 deniz mili hıza sahip olması planlanan vapurlar, halen kullanılan vapurlardan yaklaşık 2 kat daha hızlı seyahat etme imkanı verecek ve her biri bin 500 yolcu kapasiteli olacak. Yolcu iniş çıkışları tam emniyetli olacak olan vapurlarda, eski modellerde olduğu gibi dışarıda oturma grupları bulunacak.

-BİR VAPURUN MALİYETİ 7 MİLYON DOLAR-

Yeni vapurların tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk 5 vapurun 2007 yılında hizmete alınmasını planladıklarını söyledi. Topbaş, “Hepsi yerli malı olmak üzere toplam 20 gemi üretilecek. Şu anda 30 olan yolcu vapuru sayısı 50’ye ulaşacak. Ayrıca, 15 arabalı vapura 4 tane, 20 olan deniz otobüsüne 5, 6 feribotumuza da 2 tane daha ilave edeceğiz. Deniz ulaşımının, ulaşımdaki payını yüzde 4’ten, yüzde 10’lar seviyesine çıkartmayı hedefliyoruz. Bin 500 yolcu kapasiteli vapurlar, zamandan yüzde 40 tasarruf sağlayacak. Oylamada en yüksek oy alan bir veya 2 modelin üretimine hemen başlayacağız” şeklinde konuştu.

İstanbul’un vapurlarının ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “162 yıllık Şirket-i Hayriye tarihinde vapurlar İstanbul’un simgesi haline geldi. Arzumuz, İstanbul’un kendine özgü taşımacılığı olan vapurların, biraz daha teknik donanımları artırılmış olarak İstanbullular’a hizmet vermesidir” dedi.

Topbaş, 2007 yılından itibaren hizmete girecek olan gemilerin İstanbul’da yapılacağını ve bir geminin 7 milyon dolara mal olacağını açıkladı. Topbaş, ilk etapta 5 geminin hizmete gireceğini zaman içerisinde bu sayıyı 20’ye tamamlayacaklarını kaydetti.