Topbaş: Plaka önerisi tartışılmalı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakan’ın İstanbul’a plaka sınırlaması getirilmesi yönündeki önerisinin, tartışılması gerektiğini söyledi.

Gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında soruları yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki trafik sorunundan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dışarıda tutarak, eski belediye başkanları Ali Müfit Gürtuna ve Nurettin Sözen’i sorumlu tuttu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “İstanbul’daki trafik sorunu benim suçum değil, daha önce verilen kararların uygulanmamasından ya da yanlış çözümlerden kaynaklanıyor” dedi.

15 milyar dolar kaynak bulunması halinde metro inşaatıyla ulaşım sorunun hızla çözüleceğini dile getiren Topbaş, hükümetten istenen desteğin devlet bütçesindeki kaynak yetersizliği yüzünden karşılanamadığını belirtti.

Topbaş, Albayrakların tek başına katıldığı için daha önce iki kez iptal edilen 500 araçlık İETT hattı işletim ihalesinin, en kısa zamanda 3. kez yapılacağını da söyledi.

20 milyonluk nüfusu İstanbul’un kaldıramayacağını belirten Topbaş, göçün sistematiği olması gerektiğini savundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Gelen kişi iş için eğitim için geldiğini bir belgeyle göstermeli, gerekçesiz göç edilmemeli, İstanbul’un artık taşı toprağı altın değil” diye konuştu.