Topbaş projemiz Taksim’e büyük bir cami yapmak anlamı taşımıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim'deki fıçı minareli mescitle ilgili projenin bir siyasi partinin gündeme getirdiği gibi 'Gezi Parkı'na büyük bir cami koymak' anlamı taşımadığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim’deki fıçı minareli mescitle ilgili projenin bir siyasi partinin gündeme getirdiği gibi ‘Gezi Parkı’na büyük bir cami koymak’ anlamı taşımadığını söyledi.
”İstanbul halkı otobüsünün rengini seçiyor” kampanyasının sonuçlarını açıklamak için Emirgan Korusu’na gelen Kadir Topbaş, Taksim’deki fıçı minareli mescidin cami yapılmasına ilişkin projenin İstanbul 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmesinin durdurulması kararını da değerlendirdi. Kadir Topbaş, Taksim ‘de yapılması düşünülen camiyle ilgili Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin (TMMOB) dava açmasını eleştirdi.
Yargının verdiği karara saygı göstermek durumunda olduklarını aktaran Topbaş, bu projenin koruma kuruluna gittiğini ve koruma kurulunun bunu onayladığını hatırlattı. Onaylanmış, koruma amaçlı imar planına Mimarlar Odası’nın cami yapılması gerekçesiyle dava açtığını dile getiren Topbaş, “Zaten orada bir mescit var. Fıçıdan yapılmış bir de minare var. O görüntü reva mı bu şehre. Kalsın mı böyle. Mimarlar Odası’nı anlamak mümkün değil. ‘Her şeye karşı çıkmak.’ Mevcut olan yerde büyük bir cami değil, oradaki salaş bir alana düzgün planı koymuşlar. Mimarlar odası maalesef bunu farklı değerlendirmeyle yargıya taşıdığı için yargı da burada bir gerginliğe, siyasi bir politik bir şeye dönüşmemesi konusunda iptal edilme kararı verdi.” diye konuştu.

    UCUBE, REZİL, BİR FIÇI MİNARENİN DEVAM ETMESİNİ REVA GÖRENLER VAR
    Projenin bir siyasi partinin gündeme getirdiği gibi Gezi Parkı’nda büyük bir cami yapmak anlamı taşımadığına dikkat çeken Topbaş, “Bunu mevcut olan var olan mescidi daha düzgün hale getirip ibadet etmek isteyenlere fırsat verecek bir yapı olarak düşünmek lazım. Oradaki fıçı minareyi görmekten mimar olarak, bireyi olarak rahatsız oluyorum. Fıçıyı da değiştirmeyi kalksanız ona karşı çıkıyorlar. Fıçı orada kalsın bu kadar çirkinlik. Orada anıtsal yapı özelliği taşıyan kilise karşısında böyle ucube, berbat, rezil bir fıçı minarenin bulunduğu bir mescit şeklide devam etmesini reva görenler var. Büyük bir cami değil, mütevazi ölçekte ‘Şu salaşlıktan Taksim’i kurtaralım’ dedim. Bir gerginlik, çekişme olsun istemiyoruz.” ifadesini kullandı.