Topbaş Vatikan Büyükelçisi ile görüştü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, Vatikan'ın Ankara Büyükelçilik görevine atanan Antonio Lucibello'yu kabul etti.

Büyükelçi Lucibello, Papa 16. Benediktus’un 28- 30 Kasım 2006 tarihinde Türkiye’de olacağını söyledi.
Vatikan’ın Ankara Büyükelçiliği görevine atanan Antonio Lucibello, İBB Başkanı Topbaşı makamında ziyaret etti. İBB’nin Saraçhane’de bulunan merkez binasında gerçekleşen görüşmede Başkan Topbaş, Lucibello’nun kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu söyleyerek, teşekkürlerini ilettiğini ifade etti.

Büyükelçi Lucibello da İstanbul’un bir çok anlamda çok özel özellikler taşıdığını belirterek, İstanbul’da doğa ve sanatın adeta bir sentez halinde olduğunu belirtti. Bu şehrin Avrupa’nın kültür başkenti seçilmesinin çok önemli olduğuna da değinen Lucibello, Papa 16. Benedikt’in de 28-30 Kasım 2006 tarihinde Türkiye’de olacağını ifade etti. Özellikle basının Papa’nın ziyaretini önyargısız bir şekilde izlemesini isteyen Lucibello, sabit fikirlerle hareket etmemek gerektiğini belirtti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Lucibello, İran ile Amerika arasında yaşanan gerilimde arabulucu olmak gibi bir girişimlerinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, bugüne kadar bu şekilde bir teklif almadıklarını, ama öncelikle diplomatik yöntemlerin kullanılması gerektiğini vurguladı.

BAŞKAN TOPBAŞ’IN İKİNCİ MİSAFİRİ IRAKLI MİMAR HADİD OLDU

İBB Başkanı Topbaş’ın daha sonraki misafiri ise Irak’lı Mimar Zaha Hadid oldu. Kartal’da gerçekleştirilmesi düşünülen Kentsel dönüşüm projesinde görev alması planlanan Hadid, Başkan Topbaş ile görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hadid, Londra’da, Kartal’daki projede görev alacak Türk mimarlar ile görüşeceğini belirterek projenin henüz başlangıç aşamasında olduğunu, altyapı ve ulaşım sorunları düşünüldükten sonra projenin başlama noktasına geleceğini belirtti.

Başkan Topbaş ise Hadid’i Kartal projesinin bin ‘Orkestra Şefi” olarak gördüklerini ve bu anlamda yararlı çalışmalara imza atacağını vurguladı.