Topbaş’ın trafik formülü: ‘Ne varsa satın’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ulaşımda yaşanan problemi aşmak için 5 yılda 20 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılı bütçesinin görüşüldüğü meclis toplantısına katılan Topbaş, yaklaşık 1,5 saat konuştu. Konuşmasında İstanbul’un en önemli sorununun trafik problemi olduğunu dile getiren Topbaş, formülleri sıraladı. Topbaş, 2007 bütçesinde diğer kalemlere ayrılan ödenekler hakkında da bilgi verdi. Belediye olarak dev projelere imza attıklarını dile getiren Topbaş, bütçenin geçen seneye oranla yüzde 50 artışla 4 milyar 850 milyon YTL’ye çıktığını belirterek, 870 milyon YTL olarak belirlenen açığın iç ve dış borçlanma yöntemi ile çözüleceğini dile getirdi.

Bütçenin öz kaynaklar kullanılarak büyütüldüğüne dikkat çeken Topbaş, Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki belediye hisselerinin satışından belediyenin büyük kâr elde ettiğini dile getirdi. Cevahir Alışveriş Merkezi’ndeki satışı İETT’nin Levent’teki arsasının satışının takip edeceğini dile getiren Topbaş, “Levent’teki arsa için ‘Hodri Meydan’ diyorum. Parası olan herkes burasını alabilir. Kim olursa burayı ona vereceğim.” şeklinde konuştu.

“NE VARSA SATIN TALİMATINI VERDİM”

Bütçeden 844 milyon 187 bin YTL ile en büyük payı Ulaşım Daire Başkanlığı’nın aldığını hatırlatan Topbaş, karayolu ulaşımının yanısıra demiryolu ulaşımına da önem verdiklerini dile getirdi. İstanbul’un hali hazırda 125 kilometre demiryoluna sahip olduğunu dile getiren Topbaş, trafik sorununun çözülmesi için 505 kilometre demiryoluna ihtiyaçları olduğunu dile getirdi. Topbaş, buna ulaşabilmek için 20 milyar dolar bir kaynak elimizde olsa, bunu biz 50 yerden başlatsak beş yılda bitiririz. Böyle bir paraya ihtiyacımız var. O yüzden ulaşımda kullanmak üzere ‘Ne varsa satın’ diye talimat verdim” diye konuştu.

Sadece İstanbul’un değil bütün metropol kentlerin trafik sorunu yaşadığını vurgulayan Topbaş, “Newyork ve Londra da bu sorunları yaşıyor. Bugün Manhattan’dan 1,5 saatten önce çıkamazsınız. Tokyo’dan da aynı şekilde.” dedi.

Deprem konusunda da çalışmalarına büyük dikkatle devam ettiklerini dile getiren Topbaş, riskli alanları boşaltarak yerine yeniden yapılandırarak riskleri ortadan kaldıracaklarını sözlerine ekledi.