Topçu: Hukuk provokasyona alet olmamalıydı

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, YSK'nın son kararı hakkında; ''hukuk provokasyona alet olmamalıydı'' açıklamasında bulundu.

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, YSK’nın son kararı hakkında; ”hukuk provokasyona alet olmamalıydı” açıklamasında bulundu.

Topçu, YSK’nın bazı bağımsız adayların seçimlere katılmasını veto etmesi kararını değerlendirdi. Topçu, ”YSK’nın bazı bağımsız adayların seçimlere girmesini veto kararı siyasi bir karar olarak algılanmıştır. Bunun sonuçları da siyasi olacaktır. Sandıktan hormonlu sonuçlar çıkacaktır. Bu da hem demokrasi hayatımız hem de toplumsal huzurumuz açısından sağlıklı sonuçlar doğurmayacaktır.” dedi.
Bu durumun sürpriz olduğunu ve şuyuu vukuundan beter bir durum olduğunu ifade eden Topçu, mevcut durumun, seçim sonuçlarını direkt etkileyecek bir olay olduğunu söyledi. Yalçın Topçu, şöyle dedi:

“Birileri, bu kesimlerin daha fazla oy almasını mı istiyor acaba? diye insan düşünüyor. Şiddete bulaşmamak kaydıyla bütün görüşlerin örgütlenme ve seçilme hakkına saygı duyulmalıdır. Türkiye’de uygulanan yüzde 10 seçim barajı seçmenin iradesinin sandığa yansımasını engellemektedir. Seçim barajı uygulaması bir kısım zorlama yöntemlerle aşılmaktadır. Bu da demokratik sisteme olan güveni zedelemektedir. AKP hükümeti ve bugüne kadar ülkeyi yöneten bütün partiler seçim barajını düşürmemenin bir gerekçesi olarak da BDP’lilerin Meclis’e girmesini açıkça söylemese de kast etmektedir. Seçim barajı uygulanıyor da sanki bu kesimler Meclis’e girmiyor mu? Buradaki mesele iktidar partisinin kendi çıkarını düşünmesidir. Seçim barajı uygulandıkça iktidar partisi çok sayıda bedava milletvekili çıkarmaktadır. Bu da en basit deyişle adaletsizliktir. Toplumun rahatlaması gerekiyor. Gerginliklerin sona ermesi gerekiyor. Seçim barajı makul bir seviyeye düşürülürse toplum rahatlayacaktır. YSK’nın kararı bir kısım provokatörlere ciddi bir malzeme olmuştur.”