Topkapı Mobilyacılar Çarşısı’nda yıkım öncesi gerginlik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Topkapı Mobilyacılar Çarşısı'nda gerçekleştireceği yıkım öncesi polisle işyeri sahipleri arasında gerginlik yaşandı.

Bazı işyeri sahipleri ise kendilerini tutamayarak gözyaşlarına boğuldu. Yıkımı protesto için kimliğini yakmak isteyen esnafa arkadaşları tepki gösterdi.
Zeytinburnu Merkez Efendi Mahallesinde bulunan Mobilyacılar Çarşısı’ndaki 80 kaçak işyerinin yıkımıyla ilgili mahkeme kararı çıkaran Büyükşehir Belediyesi çok sayıda zabıta memuru ve polis ile sabah saatlerinde söz konusu çarşıyı ablukaya aldı. İşyerleri ile ilgili yıkım kararı bulunan dükkan sahipleri de aynı saatlerde çarşıda bir araya geldi.

Zabıtanın dolu işyerlerini boşaltmasına izin vermeyen işyeri sahiplerine polis müdahale etmek zorunda kaldı. Çok sayıda işyeri sahibi çarşıya girererek çıkmak istemeyince polis müdahalesiyle karşılaştı. Bu sırada polis ile işyeri sahipleri arasında kısa süreli arbedeler yaşandı. Yıkımın haksızlık olduğunu iddia eden işyeri sahiplerinden bazıları, çıkan arbede sonrası gözyaşlarına boğulurken, bir kişi de rahatsızlık geçirdi. Bayılarak yere yığılan işyeri sahibi yıkım alanına çağırılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Gerginlik biraz dinince zabıta ekipleri dolu dükkanları bir bir boşaltmaya başladı. Bu sırada bir kişi nüfus cüzdanını yakarak yıkımı protesto etmeye çalıştı ancak arkadaşları öfkeli vatandaşa tepki gösterdi. Bir işyeri sahibi protestocu vatandaşa tekme tokat girince arkadaşları tarafından güçlükle sakinleştirildi.

Yıkım hazırlıkları ve çarşıdaki boşaltma işlemleri devam ediyor.