Toplu konut frene bastı

Toplu Konut frene bastı 16 ihaleyi iptal etti.

TOKİ yetkilileri, “İhalelerde ortaya çıkan fiyatlar bizi tatmin etmedi. Kamu menfaatine uygun görmedik. Piyasayı gözleyeceğiz. Dengeler sağlanınca yeniden ihaleye çıkacağız” dedi.

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) inşaat maliyetlerindeki artış ve piyasalardaki belirsizlik nedeniyle, 16 ihaleyi iptal etti. Daha önce yapılan sosyal konut ihalelerinde 300 YTL civarında gerçekleşen metrekare fiyatı, son zamanlarda gerçekleştirilen ihalelerde 400 YTL’yi aştı. Ortaya çıkan fiyatların “kamu menfaatine uygun olmaması” nedeniyle, İdare, ihaleleri iptal ederek bir süre bekleme kararı aldı.

FARKLI FİYATLAR: Yetkililer, projelerin değil ihalelerin iptal edildiğini belirtirek, “Son dönemde inşaat işlerine ait ana kalemler olan demir, çimento beton fiyatlarında meydana gelen aşırı yükseliş ve piyasalardaki belirsizlik dolayısıyla, ihalelerde ortaya çıkan fiyatlar bizi tatmin etmedi. Bunun üzerine, bir süre bekleyip, piyasayı gözlemeye karar verdik. Dengeler sağlanınca, yeniden ihaleler çıkılacak” açıklamasında bulundu.

İPTAL EDİLEN İHALELER: İptal edilen 16 ihale kapsamında, yaklaşık 6 bin konut, bir yurt binası, bir hastane, ilköğretim okulları, sosyal tesisler yapılması öngörülüyordu. İptal edilen ihaleler arasında, Trabzon’da 400 yataklı hastane binası, İstanbul Tuzla’da 1284, Halkalı’da 1108 konut yaptırılması işleri de bulunuyor. TOKİ’nin ihalesini iptal ettiği inşaat işleri şöyle sıralanıyor:

Trabzon’da 400 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi inşaatı.

İstanbul Tuzla’da 1284 adet konut, adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatı.

İstanbul Halkalı 5. Bölgede 1108 konut, adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatı.

Balıkesir Manyas’da spor salonu inşaatı ile adaiçi genel altyapı ve çevre düzenlemesi işleri.

Osmaniye-Kadirli’de 2.Etap 160 adet konut, ticaret merkezi ve camii inşaatları ile ada içi altyapı, genel altyapı ve çevre düzenlemesi işi.

Diyarbakır Üçkuyular’da 2. Etap 1204 adet konut, adaiçi altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı.

Bilecik-Osmaneli’de 1. Bölge 192 konut ve ticaret merkezi, adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemesi inşaatı.

Karabük Kılavuz Mahallesi’nde 672 odalı yurt (4 Blok), sosyal tesis, yemekhane, cami inşaatları ile adaiçi altyapı, genel altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işi.

Çankırı-Çerkeş’te 324 adet konut, 16 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi, cami ile adaiçi altyapı, genel altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işleri.

Kırıkkale ili Yahşihan ve Balışeyh ilçelerinde yapılacak 264 adet konut, 1 adet 24 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi, 2 adet cami inşaatı ile adaiçi, genel altyapı ve çevre düzenlemesi işi.

Samsun ili Gazi Beldesi’nde yapılacak 210 adet konut inşaatı ile adaiçi altyapı ve çevre düzenlemesi işi.

Bayburt 2. Bölgede 120 adet konut, 62 adet dükkan ve 1 adet çelik köprü ile adaiçi, genel altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işi.

Kastamonu-Tosya’da 312 adet konut, adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenleme inşaatı işi.

Gaziantep Beylerbeyi’nde sosyal donatı (ticaret merkezi, 32 derslikli ilköğretim okulu) inşaatları ile adaiçi, genel altyapı ve çevre düzenlemesi işi.

Sivas Gölova’da 64 konut, cami, ticaret merkezi, Yozgat Çayıralan’da 72 konut, Sarıkaya’da 192 konut, ticaret merkezi, Yenifakılı’da 96 konut, adaiçi ve genel altyapı ile çevre düzenlemeleri inşaatı işi.

Diyarbakır ili Silvan ilçesinde yapılacak 336 adet konut, 1 adet 16 derslikli ilköğretim okulu, ticaret merkezi, camii inşaatı ile adaiçi ve genel altyapı ve çevre düzenlemesi işi.

Aksayan projeler ve çimento Bayraktar’ı çileden çıkarıyor

TOPLU Konut İdaresi’nin (TOKİ) projelerinde ortaya çıkan duraklama ve sıkıntı, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ı çileden çıkarıyor. Erdoğan Bayraktar, Eskişehir’de üstlendiği projeyi tamamlayamayan müteahhite, “Canını mı alalım, ölsün, gebersin, intihar etsin mi diyelim” sözleriyle yüklenmişti. Bayraktar, İstanbul’daki bir toplantıda da çimento sektörünün önde gelen isimlerinden Nuh Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu ile çimento fiyatları yüzünden kapışmıştı. Bayraktar, Şahinoğlu’nu çimento fiyatı konusunda “yalancılık”la suçlamıştı. Şahinoğlu da, “Gelin, Nuh Çimento’yu sonuna kadar inceleyin” diyerek meydan okumuştu.