Toplu Konut İdaresi’den dar gelirliye başvuru kolaylığı

TOKİ, başvurulara kolaylık sağlamak amacıyla, aranan azami gelir sınırını yükseltti.

Alt gelir grubuna yönelik konutlara daha fazla sayıda vatandaşın başvurabilmesi için, azami net aile geliri şartı, 840 YTL’den, yaklaşık yüzde 30 artırılarak, 1090 YTL’ye yükseltildi.

TOKİ, en son bu yıl Ocak ayında, tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) artışını dikkate alarak, alt gelir grubuna yönelik konut satışlarında azami net gelir şartını, 765 YTL’den 840 YTL’ye yükseltmişti. Ancak, en düşük memur maaşı dikkate alınarak ve alt gelir grubundaki bir ailede bir memur ve bir asgari ücretle çalışanın aynı anda olabileceği varsayımından hareketle, azami net gelir sınırı yeniden belirlendi.

Yetkililer, Türkiye’de, (bir memur, bir asgari ücretli) ya da (iki asgari ücretlinin) bulunduğu çok sayıda aile olduğuna işaret ederek, şu bilgiyi verdiler:
”Bu aileler, net gelirleri 840 YTL’nin üzerinde olduğu için alt gelir grubuna yönelik konut projelerine başvuramıyorlardı. Diğer taraftan, orta gelir grubuna yönelik konutların taksitlerini de ödeyecek durumda değiller. Bu durumdaki ailelerin başvurularını dikkate alarak, net aile geliri üst sınırını, (net asgari ücret ve ilkokul mezunu 15. derece 1. kademe -eş ve çocuk yardımı hariç- en düşük memur maaşı) toplamı olan 1090 YTL’ye yükselttik. Böylece, orta gelir grubuna yönelik projelerden konut alamayacak vatandaşlara da başvuru imkanı getirdik.”

Alt gelir grubuna yönelik konut projelerine başvurabilmek için, başvuru sahiplerinde, azami gelir dışında, ”TC vatandaşı olmak, konutun yapıldığı il veya ilçe sınırları içinde en az 3-5 yıl (bu süreyi ilgili belediyeler belirliyor) ikamet ediyor olmak, TOKİ’den daha önce konut veya konut kredisi almamış olmak, kendisi-eşi veya velayeti altındaki çocukları adına gayrimenkulü olmamak, 30 yaşın üzerinde olmak” şartları aranıyor.

Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş bekar bayanlarda, asgari yaş
şartı 25 olarak uygulanıyor. Başvurular sırasında hane halkı gelirinin en fazla net 840 YTL olduğun kanıtlayan gelir belgeleri isteniyor. Bu projelerden konut almak isteyenler, 4-5 bin YTL peşinat ödüyor. Taksitler konut tesliminden sonra başlıyor ve 15 yıl vade uygulanıyor.

Taksitleri de projeye göre 180-200 YTL’den başlıyor. Bu projelerden konut alan vatandaşlar, konutun borcu bitene kadar konutu devredemiyor ve ayrıca ikamet şartı aranıyor.