Toplum Destekli Polislik ile 6 bin olay aydınlatıldı

Toplum Destekli Polislik (TDP) uygulaması ile 15 bin 880 kişi yakalandı ve elde edilen bilgiler sonucunda 6 bin 450 olay aydınlatıldı.

Toplum Destekli Polislik (TDP) uygulaması ile 15 bin 880 kişi yakalandı ve elde edilen bilgiler sonucunda 6 bin 450 olay aydınlatıldı.

    Suçla mücadeleyi etkin kılmanın, güvenli ve huzurlu bir ortam sağlamanın yolu, güvenlik hizmetlerine toplumun katılımı ve desteğinden geçiyor. Bu amaçla başlatılan ve bugüne kadar başarılı sonuçlar alınan ‘Toplum Destekli Polislik Projesi’ 81 ilde uygulanıyor. Proje kapsamında, her mahalleden sorumlu en az bir polis memuru görevlendirildi. Vatandaşların sorunlarını e-posta yoluyla sorumlu polis memuruna ulaştırabilmesi imkanı sağlanıyor.

    TDP kapsamında, sosyal duyarlılığı ve farkındalığı artırmaya, çocukları ve gençleri suçtan ve zararlı alışkanlıklardan korumaya, aileleri çocukların maruz kalabileceği tehlikeler konusunda bilgilendirmeye, bireylerin güvenlik önlemleri konusunda bilgilendirilmesine ve toplumda güveni artırmaya yönelik birçok proje uygulanıyor veya hayata geçiriliyor.

    190 PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

    Bu amaçla dezavantajlı toplum kesimlerinin sosyal yaşama dâhil edilmesi ve güvenli yaşama dolaylı olarak olumsuz yönde etki eden yoksunlukların azaltılması amacıyla, bin 530 proje hayata geçirildi. Ayrıca çocuk ve gençlere yönelik, 7 bakanlık (İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Belediyeler Birliği’nin katılımıyla Güvenli Hayat ve Güvenli Gelecek İçin Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) protokolü imzalanmış ve 120 milyon TL’lik proje 2012 yılı itibariyle uygulanmaya başlandı. Bu program kapsamında bugüne kadar 190 proje hayata geçirildi.

    Toplum Destekli Polislik uygulaması ile 23 bin 170 olaya el konuldu, 15 bin 880 kişi yakalandı. Elde edilen bilgiler sonucunda 6 bin 450 olay aydınlatıldı ve adli makamlara intikal ettirildi.