Toplum polisi desteklerse

"Toplum destekli polislik", halkı bilinçlendirdi, zanlı 9 dakikada gözaltına alındı.

Toplum Destekli Polislik için pilot bölge seçilen merkez Nilüfer ilçesi Konak Mahallesi’nde yaşanan olayda, 24 ayrı suç kaydı bulunan Murat Ç. isimli şüpheli, bir evin balkonunda iş üzerindeyken, karşı binada oturan bir vatandaş saat tam 22.16’da polisi aradı ve durumu bildirdi. 155 Polis İmdat görevlileri de hemen devriye ekibini olay yerine yönlendirdi. Ekip harekete geçtiğinde saat 22.18’di. Ekipler balkona tırmanmaya çalışan Murat Ç.’yi gözaltına alarak merkeze götürdüklerinde ise saat 22.25’ti. Polis ekipleri duyarlı bir vatandaşın ihbarının ardından harekete geçmiş ve 9 dakika içerisinde olay yerine gitmiş, zanlıyı yakalamış ve merkeze götürmüştü. İhbarın başarılı bir değerlendirme ile sonuçlanmasının ardından “155 Polis İmdat” görevlileri, ihbarda bulunan duyarlı vatandaşı arayarak zanlının yakalandığını bildirdi.

DELİL ÇOK ÖNEMLİ

Asayiş ekipleri tarafından yakalanan Murat Ç.’nin polis merkezindeki üst aramasında ele geçirilen ucu kırık eğe, farklı bir hırsızlık olayının da çözümlenmesini sağladı. Ayrıca bu olayda küçük bir delilin bile ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi. Murat Ç.’nin suçüstü yakalandığı hırsızlık olayından 3 gün önce yine Konak Mahallesi’nde bir hırsızlık olayı yaşanmıştı. Burada inceleme yapan Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, ipucu sayılabilecek 3 santimetrelik bir eğe parçası bulmuştu. Polis ekipleri bu parçayı, gerekli incelemeyi yaptıktan sonra muhafaza altına almıştı. Üç gün sonra hırsızlık yaparken suçüstü yakalanan Murat Ç.’nin üzerinde çıkan ucu kırık eğenin parçası olduğu anlaşılınca, kayıtlarda faili meçhul olarak duran bir hırsızlık olayı da aydınlanmış oldu.

TOPLUM DESTEĞİ POLİSLİK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Toplum ıÜüDestekli Polislik Projesi’nin Bursa’daki sorumlusu olan Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Arif Bozdemir, Konak Mahallesi’nde yaşanan bu olayın toplumun desteğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini kaydetti. Polise, yaptığı ihbarla destekte bulunan bir vatandaşın duyarlılığının önemine değinen Arif Bozdemir, “Vatandaşımız evinin balkonunda otururken, hiç çekinmeden polise ihbarda bulundu. Hırsızın yakalanmasını sağladı. Ve kimliği de her zaman olduğu gibi gizli kaldı. Bizler vatandaşlarımızın ihbarlarda çekinmemesini istiyoruz. Çünkü kimlikleri hiçbir şekilde açıklanmayacaktır. 155 Polis İmdatı arayarak ihbarda bulunan vatandaşımız, eğer isterse yaptığı ihbarın nasıl bir sonuç getirdiğini öğrenmek konusunda da talepte bulunabilir. Olay çözümlendiği zaman görevli memur arkadaşlarımız, ihbarda bulunan vatandaşımızı mutlaka bilgilendireceklerdir” dedi.

TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK NEYİ AMAÇLIYOR?

Toplum Destekli Polisliğin, dar anlamda Polis Merkezi bölgesindeki mahalle sakinleri ve esnaf ile arada bir yapılan halkla ilişkiler çalışması veya toplumun güvenlik ile ilgili konularda alması gereken önlem ve tedbirleri anlatan bilgilendirme hizmeti olarak tanımlandığı bildirildi. Proje sorumlusu dördüncü sınıf emniyet müdürü Arif Bozdemir, “Toplum Destekli Polisliği ’diğer kurum ve kuruluşlar ve o semtin sakinleri ile birlikte stratejiler geliştirmek; belirlenen stratejinin uygulanmasında katılımcıların sorumluluk almasını sağlamak; düzenli toplantılarla belirlenen çözüm stratejisinin seyrini değerlendirmek’ olarak tanımlamaktayız. Hedefimiz aynı sorunları, aynı sıkıntıları yaşayan insanların çözüm aşamasında da aynılıklarını muhafaza ederek ve üzerlerine düşen sorumlulukların da farkında olarak, nemelazımcılıktan uzak, ’ben, acaba ne yapabilirim’in endişesini taşımaları gerektiğinin altını çiziyoruz. İnsanlar yaşadıkları yer üzerinde güvenlik konusunda daha hassastırlar. Polis bu kişilerle doğrudan irtibata geçtiğinde polisin bu irtibatı o yerleşik halk üzerinde olumlu etki yapar ve halkı polisle birlikte hareket etme konusunda motive eder, bu ilişki halkın polise karşı güvenini arttırır.” diye konuştu.