‘Toplumsal destek ve dayanışma’

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, sosyal hizmetler meselesinin en önemli ayağının toplumsal destek ve dayanışma olduğunu belirtti.

Sivil toplum örgütleriyle olan çalışmaları gerçek bir işbirliğine dönüştürme çabasında içinde olduklarını ifade eden Bakan Çubukçu, bu işbirliği konusunda devlet olarak deneyimlerinin az olduğunu kabul etmekle birlikte, Türkiye’deki sivil toplum örgütlerinin de işbirliği deneyiminin eksik olduğunu herkesin çok iyi bildiğini söyledi.

Bakan Çubukçu, inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere Mersin’e geldi. Vali Hüseyin Aksoy’u ziyaret eden Bakan Çubukçu, kentin sorunları hakkında bilgi aldı.

Valilik Toplantı Salonu’nda bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin başkanlarının da katıldığı toplantıda konuşan Bakan Çubukçu, sosyal hizmetler meselesinin en önemli ayağının toplumsal destek ve dayanışma olduğunu anlattı.

Bunun ancak sivil toplum örgütleriyle birlikte başarılabileceğine dikkat Çeken Bakan Çubukçu, sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sosyal alandaki tüm çalışmaların, sivil toplum örgütlerinin desteği ve işbirliğiyle yürütülmektedir.” dedi.

Devletle sivil toplum örgütleri arasındaki ilişkinin, Türkiye’de destek vermek anlamında algılanırken, Avrupa’da ise gerçek bir işbirliği olarak görüldüğünü kaydeden Bakan Çubukçu,

”Biz de yeni dönemde, sivil toplum örgütleriyle olan çalışmaları gerçek bir işbirliğine dönüştürme çabası içindeyiz. Bu işbirliği konusunda devlet olarak deneyimimizin az olduğunu kabul etmekle birlikte, ülkemizdeki sivil toplum örgütlerinin de işbirliği deneyiminin eksik olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Aslında bu yeni bir dönem. Dünyadaki gelişmelere paralel bir dönem. Bu yüzden birbirimizi hiçbir şekilde kırıp dökmeden, bu süreci atlatmak zorundayız. Beklentilerimizi birbirimize iletmeliyiz. Bazı hizmetlerimizin kamuya yayılması konusunda da örgütlü bir topluma ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

Çubukçu, sosyal hizmetlerde, 0-6 yaş grubundan başlayarak, çocukların koğuş sisteminden çıkarılıp ev sisteminde barındırılacağı bir yapı için çalışma yürüttüklerini kaydetti.

Daha sonra Yardım ve İyilik Vakfı Huzurevi sakinlerini ziyaret eden Bakan Çubukçu yaşlıların elini öperek sorunlarını dinledi.

Yaşlılar Bakan Çubukçu’ya bol bol dua etti. Bakan Çubukçu daha sonra Mersin Yetiştirme Yurdu, Çocuk Yuvası, Nihat Sözmen Rehabilitasyon Merkezi, Çocuk ve Gençlik Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulundu.