Toplumun her kesiminden 300 kişi ‘Anayasa’ için buluşuyor!

Sivil toplumun en kapsamlı 'anayasa buluşması' bugün başlıyor.

Toplumun her kesiminden yaklaşık 300 kişi, iki gün boyunca yeni anayasada olması gereken temel ilkeleri tartışacak.

Amaç, 70 milyonun gelecek tasavvurlarını yeni anayasaya yansıtmak. Yaklaşık 15 milyon üyeyi temsil eden sivil toplum örgütleri, yeni anayasa için devrede. Başkanlığını Güven Sak’ın yaptığı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) organizasyonuyla uzun soluklu bir çalışma için düğmeye basıldı. Süreç, bugün TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapılacak Anayasa Platformu Ulusal Çalıştayı ile başlıyor. Çalıştaya, İnsan Hakları Derneği’nden Mazlum-Der’e, meslek örgütlerinden iş dünyasına, medya temsilcilerinden sanat ve bilim camiasına, sporculardan siyasîlere kadar geniş bir katılım olacak. Yazar Emine Şenlikoğlu, sanatçılar Sezen Aksu ve Müjde Ar gibi isimler de davetli. Farklı fikirlerin uzlaşma arayacağı çalışmanın sonuçları kamuoyuna açıklanacak. Yeni anayasa süreci daha sonra farklı bölgelerde yapılacak toplantılarla devam edecek. Bu çerçevede üç ihtisas komisyonu kuruldu. Anayasanın ekonomik yönünü iktisatçılardan oluşan kurul tartışacak. Hukukçular, devletin yapısı, eğitim ve yargı reformu konularını masaya yatıracak.

SÜREÇ, SANAL ORTAMDAN TAKİP EDİLECEK

Siyasetçiler ise parlamenter sistem ve siyasi işleyiş konusunda fikir jimnastiği yapacak. Tüm bu tartışmaların sonuçları, rapor halinde Meclis’e iletilecek. TEPAV, yeni bir taslak hazırlamayacak, sadece anayasada bulunması gereken temel ilkeleri tespit edip Meclis’e iletecek. TEPAV, sürecin takip edilebilmesi için bir internet sitesi de kurdu. ‘www.anayasaplatformu.net uzantılı internet sitesinde farklı ülkelerin anayasa hazırlama süreçlerinde yaşadıkları ele alınıyor. Sitede ilk olarak Güney Afrika’daki anayasa yapım süreci irdelendi.

Söz konusu süreç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun 7 sivil toplum örgütü adına 25 Eylül’de yaptığı, “Türkiye ya çağdaş bir anayasa hazırlayarak güçlü, zengin, sözü geçen bir ülke olacak ya da kaybedenler safına gerileyecek.” şeklindeki açıklamasıyla başladı. Bu girişime TOBB’un yanı sıra Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye Kamu-Sen), Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) de destek verdi. Platforma daha sonra TÜSİAD, TÜRKONFED, TUSKON, Memur-Sen, MÜSİAD ve Akson da katıldı.